חיפוש
אודותינו רגעים חשובים בחיים
!קלי איתך

שאלות ותשובות

חיסכון פנסיוני

+

קיבלתי מכתב פיגורים- מה עליי לעשות?

יש סיבות רבות שבגללן לפוליסה נוצר חוב פיגורים, לבירור הסיבה ומציאת פתרון מהיר יש לפקסס את המכתב למוקד שירות הלקוחות שלנו לפקס שמספרו: 03-6367100. מיד לאחר מכן יש להתקשר לנציג המוקד בטלפון 03-6367111 כדי לוודא הגעת הפקס, ולקבל תשובה בעניין סיבת הפיגור. יתכן שיידרשו בדיקות נוספות ועל כך יעדכן אותך נציג השירות.

+

יצאתי לחופשת לידה– מה עליי לעשות?

בתקופת חופשת הלידה (14 שבועות) חובה על המעסיק להמשיך ולשלם את התשלומים לביטוח הפנסיוני ולקרן ההשתלמות, כאילו העובדת המשיכה לעבוד בתקופת חופשת הלידה. התשלומים יכללו את חלק המעביד וגם את חלק העובדת, שינוכה משכרה של העובדת בהתאם לסיכום התנאים עם המעסיק. כל זאת בתנאי שהעובדת עבדה אצל המעסיק לפחות שישה חודשים לפני תחילת ההיריון. יש למלא טופס יציאה לחל"ד ולהחתים את המבוטחת ואת המעסיק.

+

מהי קרן פנסיה?

קרן פנסיה היא שילוב של חיסכון לגיל פרישה עם ביטוח. בקרן פנסיה מפקידים כספים לאורך שנות העבודה וכשמגיעים לגיל פרישה נהנים מהכספים שנצברו באמצעות גמלה חודשית. אם במהלך שנות העבודה נבצר מהעובד להמשיך ולעבוד, למשל בשל פציעה או בשל מחלה, יקבל העובד המבוטח בקרן פנסיית נכות – זמנית או קבועה בהתאם למצבו. אם חלילה נפטר המבוטח, תשולם לבני משפחתו הקרובים (על פי חוק) מפנסיית שארים.

+

מהו חוק פנסיית חובה?

חוק פנסיה חובה משנת 2008 מבטיח תכנית פנסיונית לכ-מיליון עובדים שלא היו זכאים לה בעבר. גובה ההפקדות בשנים הראשונות לתחולת החוק נמוך אך הולך וגדל בהדרגה עם השנים. כתוצאה מעליית שיעורי ההפקדות יתאפשר למבוטחים ליהנות לאורך זמן מפנסיה הגונה (בהנחה שהקרן שולמה באופן רציף).

+

מהי קרן פנסיה מקיפה?

קרן פנסיה מקיפה היא פנסיה הכוללת מרכיב של חיסכון ומרכיב של ביטוח. מרכיב החיסכון מבטיח קצבת זקנה לאחר הפרישה מעבודה, ומרכיב הביטוח מאפשר כיסוי למקרה של מחלה או תאונה ושל מוות. הכיסוי הביטוחי מספק קצבת נכות ושאירים לעומת פנסיה מקיפה.

+

מהי פנסיית יסוד?

פנסיה אשר לא כוללת את הכיסוי הביטוחי אלא רק את רכיב החיסכון.

+

לאיזו קופת גמל אני יכול להצטרף?

עובד שכיר יכול להצטרף לקופת גמל לתגמולים לשכירים וכן לקרן השתלמות לשכירים אם מעסיקו מאפשר לו. עצמאי או עובד שכיר שיש לו הכנסה מעסק יכול להצטרף לקופת גמל לתגמולים לעצמאים או לקרן השתלמות לעצמאים.

+

אלו דמי ניהול יכולה לגבות קרן פנסיה?

קרן הפנסיה רשאית לגבות מהעמיתים דמי ניהול עד שישה אחוזים מההפקדות החודשיות השוטפות ועד חצי אחוז מכספי הצבירה (אם מדובר בקרן פנסיה חדשה). דמי הניהול אינם גזירה משמים ואפשר לנסות ולהתמקח עליהם.

+

האם מעבר בין קרנות פנסיה אפשרי?

מעבר בין קרנות פנסיה אפשרי ואף רצוי אם אינכם מרוצים מקרן הפנסיה שלכם. החל מאוקטובר 2003 מעבר בין קרנות פנסיה חדשות, דהיינו קרנות אשר נפתחו החל משנת 1995, אפשרי. המעבר בין הקרנות שומר על כל הזכויות והוותק אשר צברו העמיתים ואינו כרוך בעלויות כלשהן לעמית. המעבר אפשרי בזכות הרפורמה בקרנות הפנסיה שהוביל משרד האוצר. מי לא יכול לעבור בין קרנות פנסיה? מי שכבר מקבל קצבת זקנה מקרן הפנסיה, מי כבר מקבל קצבת נכות מקרן הפנסיה, מי שהטילו עיקולים על כספי הפנסיה שלו.

+

באיזה גיל יוצאים לפנסיה?

גיל היציאה לפנסיה משתנה בין גבר ואישה. כעיקרון, גיל הפרישה לגבר הינו 67 וגיל הפרישה לאישה הינו 64. בפועל גיל הפרישה משתנה באופן מדורג בהתאם לגיל המבוטח כיום. היום, נכון לשנת 2010 אישה בת 62 תוכל לפרוש לפנסיה על פי חוק. אולם, גיל הפרישה לאישה עולה בהדרגה עם השנים ומי שתפרוש למשל בשנת 2017 גילה של אישה שתפרוש יהיה 64.

+

האם קרן הפנסיה או קופת הגמל שלי בסכנה להפסיד כאשר הבורסה יורדת?

כספי החיסכון בקרן הפנסיה ובפוליסות ביטוח המנהלים מושקעים על ידי מנהלי הקרנות בשוק ההון דהיינו, במניות בבורסה, באגרות חוב ועוד. כאשר הבורסה נופלת, גם קרן הפנסיה וקופת הגמל המשקיעות במניות, צפויות להפסיד כספים ולספוג הפסדים. כיוון שהחיסכון בתוכניות הפנסיוניות הינו לטווח ארוך, לרוב לתקופה של עשרות שנים, ניתן להניח שהבורסה תתאושש עם השנים. לכן הירידה הנוכחית של ערך הכסף שלכם וההפסד שנוצר כיום, יימחקו על ידי עליות שערים בעתיד. על כן לרוב לא מומלץ למשוך כספים מהקופות בזמנים שבהם הבורסה יורדת רצוי להמתין ולתת למצב בבורסה להשתפר. או לחלופין לנייד את הכספים לתוכניות דומות בעלות מסלולי השקעה סולידיים יותר.

לקבלת פרטים
ללא התחייבות
מעודכנים בכל
השינויים הפנסיוניים?
רשמו אותי לקבלת עדכונים במייל
:כדאי לקרוא גם על
ביטוח חיים
קופות גמל
קרנות השתלמות
ליווי מקצועי ואישי
לפני פרישה
יש כמה דברים חשובים שאתם חייבים לדעת התקשרו עכשיו
טלפון
6367111
03
חיסכון פנסיוני
גמל והשתלמות
תיקי השקעות וחיסכון
בריאות וסיעוד