חיפוש
אודותינו רגעים חשובים בחיים
!קלי איתך

חלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו

אם אתם עומדים להתגרש אל תשכחו לחלק ביניכם נכון את כספי הפנסיה

 

חוק לחלוקת חסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו שנכנס לתוקפו בפברואר 2015 קובע כי כספים שנצברו בתוכניות הפנסיוניות – יחולקו מיידית בין בני הזוג

זוגות שמתגרשים לא מודעים לכך שגם הכספים הפנסיוניים שצברו שייכים לשניהם שווה בשווה. מדובר בחיסכון משותף ששווה מאות אלפי שקלים ולעתים קרובות מיליוני שקלים * חלוקה של הכספים, תוך תכנון 

אלפי זוגות מתגרשים בישראל מדי שנה. עבור רובם, הליך גירושים הוא תקופה משברית, הן שלהם והן של ילדיהם המשותפים. תוך כדי התמודדות עם המצב המורכב הזה עליהם גם לקבל החלטות בדבר חלוקת הרכוש המשותף, כגון דירה, חסכונות וכן - גם החיסכון הפנסיוני. רוב המתגרשים אינם מודעים לכך שהזכויות הפנסיוניות שצברו הן משותפות ושייכות לשני בני הזוג שווה בשווה. יש לכך משמעות עצומה, היות שהחיסכון הפנסיוני המשותף מגיע לפחות למאות אלפי שקלים, ואצל זוגות ותיקים אף למיליוני שקלים. כלומר - מדובר ברכוש שדומה ולעתים אף עולה על זה של דירה.

חלוקת הכספים הפנסיוניים המשותפים היא הליך מורכב, היות שרוב הכספים הצבורים בחיסכון הפנסיוני אינם נזילים ומשיכת הכספים כרוכה בתשלום מס. אם לא די בכך, עד לא מזמן, חלוקת הרכוש הפנסיוני התבצעה בפועל רק בעת מימוש הכספים ו/או היציאה לפנסיה של החוסך. המשמעות היא, שזוג שהתגרש בשנות ה-30 לחייו נאלץ להמתין לעתים 30 שנה ויותר עד לסיום חלוקת הרכוש הפנסיוני.

לפני קרוב לשנתיים נפל דבר: החוק שונה, כך שכיום ניתן לחלק את רוב הנכסים הפנסיוניים באופן מיידי, מיד לאחר אישור הסכם הגירושין על-ידי בית המשפט, והאחריות לחלוקה חלה על הגוף הפנסיוני ולא על בן הזוג לשעבר. הדבר מאפשר לבני הזוג המתגרשים לא רק להיפרד כלכלית, אלא גם לבצע תכנון מס נכון קודם לחתימה על הסכם הגירושים, שעשוי להיטיב עם שני הצדדים.

למרבה הצער, לא רבים שמעו על שינוי החוק, ובשטח הבלגן חוגג. פסק הדין נשלח לגופים הפנסיוניים, שחלקם לא צברו מספיק ניסיון בטיפול במקרים כאלה ולכן לא פעם היישום נתקל בקשיים. במקביל, ישנם מקרים רבים שבהם דווקא לא משתלם לבני הזוג לחלק את הכספים שווה בשווה, משיקולי מס ומשיקולים אחרים, וישנן חלופות טובות יותר עבורם מבחינה כלכלית, והפעלה אוטומטית של הסעיף בחוק עלולה ליצור יותר נזק מתועלת.

אז אם גם אתם עומדים לפני גירושים, או אם התגרשתם בעבר ולא דאגתם לחלוקת הכספים הפנסיוניים ביניכם – הנה כל מה שחשוב שתדעו על מנת לממש את זכויותיכם בצורה מיטבית.

מה קובע החוק?

החוק שנכנס לתוקפו בפברואר 2015 קובע כי כספים שנצברו בקרנות פנסיה חדשות , קופות גמל , פוליסות ביטוח מנהלים שקיימת בהן הפרדה בין מרכיבי הביטוח לחיסכון – יחולקו מיידית בין בני הזוג. גם כספי פיצויים הנמצאים בהסדר רצף פיצויים ו/או רצף לקצבה יחולקו. כספי פיצויים של מעסיק נוכחי יחולקו רק במועד סיום עבודה ושחרור הכספים על ידי המעסיק.

עם זאת, אין חובה לפעול על פי החוק וההסכם בין בני הזוג יכול לקבוע גם חלוקות אחרות. מורכבות חלוקת הנכסים הפנסיוניים כוללת בתוכה היבטי מיסוי שונים לגבי סוגי הכספים השונים הנמצאים בתוכניות הפנסיוניות ולכן, בטרם מחליטים לפעול לפי החוק  יש לבצע חישוב כדאיות, על ידי מומחה פנסיוני, שייקח בחשבון וישקלל את תקופת צבירת הפנסיה ואת תקופת החיים המשותפת , וכפועל יוצא מחישוב זה יתקבל אחוז מסוים המהווה את חלקו של בן הזוג לשעבר בצבר זכויות הפנסיה של בן הזוג העמית.

יצוין, כי החוק החדש הוא פורץ דרך גם בנוגע לזכאות בן הזוג לשעבר לפנסיית שאירים בקרנות פנסיה וותיקות. בפני הזוג המתגרש עומדות מספר חלופות בעניין וזה ועל מנת לבחור באפשרות הנכונה ביותר לבן הזוג, מומלץ להתייעץ עם מומחה פנסיוני.

 

איך החלוקה אמורה להתבצע בפועל?

הגוף המשלם (קרן פנסיה/קופת גמל/חברת ביטוח ) יקבל את הסכם הגירושין, שקיבל תוקף של פסק דין, יפתח חשבון חדש על שם בן הזוג לשעבר ויעביר אליו את כל הסכומים שלהם הוא זכאי מהיתרה הצבורה של בן הזוג החוסך.

העברת הכספים לחשבון חדש על שם בן הזוג לשעבר נחשבת כאירוע מס, ולכן טרם העברת הכספים יש להביא אישור משלטונות המס על גובה המס לתשלום. ככלל, העברת כספים לבן זוג לשעבר למי שהיתרה הצבורה של החוסך בכל החסכונות הפנסיוניים על שמו נמוכה מתקרה של כ-1,500,000 שקל (מתעדכן מדי שנה) – כל הסכום המועבר פטור ממס. אם היתרה הצבורה גבוהה מסכום זה – יוטל מס של 21% על ההפרש בין היתרה הצבורה לבין התקרה. יודגש, כי אם בן הזוג לשעבר יבחר לפדות את הכסף ולא להשאירו בחיסכון פנסיוני – יוטל עליו לשלם מס לפי שיעור המס השולי של החוסך שמחשבונו מועברים הכספים לבן הזוג לשעבר.

איזה חסכונות פנסיוניים לא ניתן לחלק באופן מיידי?

כספים שנצברו בקרן פנסיה ותיקה, בהסדר פנסיה תקציבית או בפוליסות ביטוח ותיקות שבהן לא קיימת הפרדה בין מרכיבי ביטוח והחיסכון (כגון פוליסות מסוג "גמלה" ו"מעורב")  אינם ניתנים לחלוקה מיידית והחלוקה תתבצע רק בעת מימוש הפנסיה ו/או הכספים.

מה הדין לגבי מי שהתגרש לפני תיקון החוק? האם הוא יכול ליהנות ממנו בדיעבד?

מי שמחזיק פסק דין בעניין גירושין מלפני 6/2/2015  יכול לפנות לביהמ"ש לענייני משפחה שנתן את פסק הדין ולהגיש בקשה להתאים את פסק הדין המקורי לדרישות החוק החדש.

לפרטים נוספים בלחיצה כאן >>

 

 

לקבלת הצעת מחיר אנא השאירו פרטים:
לקבלת פרטים
ללא התחייבות
מעודכנים בכל
השינויים הפנסיוניים?
רשמו אותי לקבלת עדכונים במייל
:כדאי לקרוא גם על
ביטוח חיים
קופות גמל
קרנות השתלמות
ליווי מקצועי ואישי
לפני פרישה
יש כמה דברים חשובים שאתם חייבים לדעת התקשרו עכשיו
טלפון
6367129
03
תכנון פרישה
קרנות פנסיה ותיקות
גירושים וחלוקת חיסכון