בבנק, אצל סוכן הביטוח, או בכלל בזהב? המדריך המלא לשימוש בכסף הפנוי שלכם

אם לתת לכסף "לשכב בבנק" זו טעות, איפה מומלץ לשים את ההון הפנוי שלנו, זה שחסכנו בעמל או זה שאנחנו חוסכים מדי חודש? ● דבר ראשון, מבינים אם יש לנו בכלל כסף פנוי, ואז יוצאים למסע השקעות וחיסכון – צעד אחר צעד ● מדריך לצרכן

האם שמעתם את הביטוי "לא לתת לכסף לשכב בבנק"? למה בעצם רבים מתייחסים לכסף שנמצא בעובר ושב ככסף שאנחנו "לא עושים איתו כלום"? האמת הכלכלית המסתתרת מאחורי ההתייחסות הזאת לכסף שנמצא סטטי בחשבון הבנק, נולדה כתגובה לסביבת ריבית אפסית שהפכה את החסכונות בבנקים ללא אטרקטיביים, והתפתחה בתוך מציאות שבה יותר ויותר אנשים רוצים שהכסף שלהם יעשה כסף, כלומר יהיה מושקע במשהו שצומח.

אז אם לא בבנק, מה באמת כדאי לעשות עם הכסף הפנוי? את האסטרטגיה לבחירת המקום הנכון להשקיע בו את הכסף שלנו נבנה בשכבות: מההוצאות האלמנטריות של החיים – בית, רכב, אוכל – ועד להשקעות מתוחכמות.

שכבה ראשונה: דאגו לצרכים הבסיסיים, והבינו מהו הכסף הפנוי שלכם

לפני שאנחנו רצים להשקיע את הכסף שלנו בתקווה לתשואה, עלינו להבין מהו הסכום שאותו בכלל אפשר מלכתחילה להגדיר כ"כסף פנוי" – שאותו נשקיע אחר כך. בדקו כמה כסף הצלחתם לחסוך, או מהו הסכום שניתן לשים בצד בכל חודש, רק אחרי ששולמו כל המרכיבים של חיי היום-יום. שכר דירה, קניות בסופר, בית הספר של הילדים, ביטוחים חשובים, קופת חולים וכדומה, כולם צריכים להיות מכוסים לפני שאנו יוצאים לדרך של השקעות.

כעת שימו סכום נוסף בצד, שלא יהיה מושקע, שיוכל לכסות את ההוצאות הבסיסיות האלה לפחות לשלושה חודשים ללא הכנסה. הסכום הקיים או החודשי שנותר לאחר ההקצבה הזו, הוא הכסף הפנוי שלכם.

שכבה שנייה: בדקו שכל ערוצי ההטבות הרגולטוריות מוצו עד תום

הכסף הפנוי שלכם צריך להיות מושקע קודם כל במסלולים שעליהם יש רגולציה. לכל אזרח בישראל יש גישה לכמה מסלולי חיסכון והשקעה, שמציעים תנאי מיסוי טובים כמעט מכל מכשיר בשוק ההון עצמו.

קרן פנסיה, למשל, מעבר להיותה חובה חוקית, משקיעה את כספי החוסך ומספקת לנו את הביטחון הפיננסי בעתיד. דמי הניהול בה יכולים להיות נמוכים, המשיכות ממנה יכולות להיות פטורות ממס, והיא כוללת רכיב ביטוחי שמבטיח קבלת הכספים על ידי שארים במקרה של מוות.

בדקו את כל המסלולים שבהם ניתן לחסוך כסף ולהשקיע אותו, הכוללים הגנה רגולטורית ומיסוי נוח: קרנות השתלמות מהמעסיק או באופן פרטי, קופות גמל להשקעה בבתי ההשקעות, חסכונות פטורים ממס ועוד. זאת התחנה הראשונה שבה צריך לעצור הכסף הפנוי שלכם.

המדריך המלא לשימוש בכסף הפנוי שלכם

שכבה שלישית: בחרו כיצד להשקיע בשוק ההון

לאחר שמוצו האפשרויות בקרנות המפוקחות, ועדיין יש בידיכם כסף שאתם רוצים לייעד להשקעות, פנו לשוק ההון. כיצד נכנסים להשקעות מהסוג הזה? גם כאן ניתן לבחור בין כמה דרכים.

הדרך הראשונה וזו שנחשבת המסורתית יותר, היא דרך הבנק. בכל בנק מועסקים יועצי השקעות, והם יכולים להמליץ ללקוחות על תיק מניות ואג"ח בהתאם להון הקיים, לרמת הסיכון שהלקוחות רוצים ולמצב השוק. היתרון בבחירה זו הוא המוכר והנוח: לקוחות של הבנק במשך שנים יסמכו על הבנק, ומכירים את הנפשות הפועלות. בנוסף, הכסף נזיל לחלוטין, מתקיימת שקיפות מלאה בתיק ואין מינימום השקעה. החסרונות עשויים להיות מגולמים בעמלות גבוהות ומיסוי גבוה, וכן בכך שהתיק כולו יורכב מני"ע – בניגוד לנוכחותם של נכסים בלתי סחירים המאזנים את ההשקעה, במסלולי השקעה אחרים.

דרך נוספת להיכנס לראשונה להשקעות בשוק ההון היא דרך חברות הביטוח, באמצעות סוכן ביטוח. סוכני הביטוח הם למעשה משווקי השקעות, והם לרוב יציעו לכם פוליסות חיסכון, המושקעות בשוק ההון. היתרונות כאן הם האפשרות לשילוב בין נכסים סחירים (מניות, אג"ח) להשקעות אלטרנטיביות לטובת איזון התיק; גמישות במסלולי ההשקעה ללא מיסוי; כספים נזילים; וניהול השקעות אקטיבי.

דרך שלישית היא השקעה ללא תיווך, ישירות מול היצרן – בתי ההשקעות. כך, ניתן להעביר את הכסף הפנוי לחשבון השקעות באחד מבתי ההשקעות, ולנהל את הקנייה והמכירה של הנכסים והני"ע בתיק באופן אישי, או עם מנהל השקעות. גם קרנות תחת תיקון 190, המאפשרות הפקדה לקופת גמל ייעודית המנוהלת על ידי חברות הביטוח בתי השקעות, כלולות תחת הגדרה זו.

שכבה רביעית: השקעות מתוחכמות

עד כאן השקעות שמתאימות כמעט לכל אחד ואחת מאיתנו. אם אתם משקיעים כשירים בעלי הון נזיל של 12 מיליון שקל ויותר, אפשר לשקול כניסה להשקעות אלטרנטיביות ספציפיות.

אחת מהן היא השקעה בקרן גידור: קרן שפועלת כשותפות מוגבלת, כשמנהל ההשקעות הוא השותף הכללי, והמשקיעים בקרן הם שותפים מוגבלים. השוני בין קרנות גידור לאחרות, היא השימוש שלהן באסטרטגיות השקעה אגרסיביות במטרה ליצור תשואה עודפת, על ידי השקעה באופציות, מכירה בחסר (שורטים) וכדומה. ההשקעה בקרנות גידור זמינה רק למשקיעים כשירים, היא מוגבלת מבחינת סכום ההשקעה המינימלי ודמי הניהול בה יכולים להיות גבוהים, בהתאם להצלחת המנהל.

ישנן גם השקעות אלטרנטיביות, שאינן נמצאות בשוק ההון, שניתן להיחשף אליהן גם אם אם משקיעים מן השורה. אלה הן לדורמה חברות של הלוואות עמית לעמית (P2P), חברות למימון חוץ-בנקאי, מטבעות דיגיטליים, נדל"ן מעבר לים, תשתיות, סחורות נדירות ועוד.

מילת המפתח: פיזור השקעות

לבסוף, כאשר עוסקים בכסף שחסכנו בעמל, חשוב לזכור: פיזור ההשקעות שלנו יכול להיות גלגל ההצלה שלנו ביום סגריר. לכן, האסטרטגיה הנכונה ביותר תמצא את האיזון בין כל אפיקי ההשקעה השונים, ובתוך כל אפיק תוודא פיזור של נכסים. במילים פשוטות: לא שמים את כל הביצים בסל אחד.

 

 

אין לראות בנאמר תחליף לשיווק פיננסי ופנסיוני המותאם לצרכי הלקוח. השימוש במידע ובנתונים הינו על אחריות הבלעדית של המשתמש.

כתבות נוספות באותו נושא