כנס לקוחות פרימיום קבוצת קלי 2024 – סיכום

כשחוסר הוודאות נהפך לשגרה, התכנסנו עם מיטב המומחים כדי לדבר על כלכלה, השקעות, פיננסים ומדיניות – בזמני אינפלציה, מיתון, מלחמה ואתגרים לאומיים

כנס לקוחות "קלי פרימיום" השנתי שנערך השבוע, הוקדש לניתוח ההזדמנויות העומדות בפני המשקיעים בשוק ההון, בזמנים של חוסר יציבות, בשנה סוערת ומורכבת מכל היבט אפשרי, מה שהשפיע מאד על החלטות ההשקעה גם של הלקוחות הפרטיים וגם של אלו המוסדיים. שמחנו לפגוש פנים אל פנים את לקוחותינו וליהנות מתוכן מקצועי וחשוב, במפגש בין בכירי שוק ההון ומנהלי השקעות בכירים אשר ניתחו את אתגרי המאקרו והמיקרו הנוכחיים, והתחזיות קדימה.

את הכנס פתחה אביבית בנדר, מנכ"לית קבוצת קלי, ששיתפה בהתנהלות של קלי בתקופה זו: "הכנס היום הוא בסימן חוסר וודאות שהפך להיות מאז הקורונה השגרה שלנו. אז כיצד נכון וראוי להתנהל פיננסית  עם כל מה שקורה סביבנו ? מלחמה, חרם עולמי, אינפלציה, עסקים שנסגרים, התמעטות השקעות בהייטק ועוד. אירועים כאלו, בדר"כ גורמים לחברות בסדר הגודל שלנו, ללכת למקום הקל – להוציא עובדים לחל"ת, לפטר ולקצץ משאבים- להתכנס. אני גאה בכך שקבוצת קלי, מתוך הבנה עמוקה והכרה בערך צוות העובדים והלקוחות, לא רק שלא מפטרת, אלא משמרת, משתפרת, ועוסקת בצמיחה וכל זאת בראייה מושכלת וארוכת טווח.

"ערך נוסף שאנחנו מקפידים לשמור עליו הוא ערך האובייקטיביות. קבוצת קלי ממשיכה להיות קבוצה עצמאית לחלוטין, דבר המאפשר לנו לא להיות "חייבים" לאף גוף ביטוחי או פיננסי, ובכך לשמר את היכולת שלנו להיות מחויבים לאינטרסים של לקוחותינו בלבד. ערכים אלו, של מחויבות בלתי מתפשרת ללקוחות, לצד אובייקטיביות, ומקצועיות מוכיחים את עצמם כבר 55 שנים ובכוונתנו להמשיך לפעול לפיהם".

עילית פלג, סמנכ"לית חטיבת הפרימיום, הנחתה את הכנס, ואמרה בדברי הפתיחה: "כשבאנו לתכנן את הכנס השנה היה מאתגר לבנות תוכן עדכני ורלוונטי לאור כל השינויים וחוסר הוודאות עימם אנו חיים בשנה וחצי האחרונות. זה התחיל בקורונה, כשנאלצנו להתמודד עם ההשלכות שנגרמו בעולם כולו. התפרצות האינפלציה  לאחר לא מעט שנים של אינפלציה אפסית ואפילו שלילית. ואם לא די בקורונה ובהשלכות שלה, הגיעה מלחמת רוסיה אוקראינה שטרפה את הקלפים באירופה ובעולם כולו ועוד האיצה את התהליכים אינפלציוניים.

"בישראל, נושא הרפורמה המשפטית שעלה לכותרות בתחילת 2023. המהפכה המשפטית  פיצלה את ישראל מהשוק האמריקאי ושווקים מתפתחים נוספים והכניסה אותנו לאיום נוסף, שבא לידי ביטוי ביציאת משקיעים זרים מהשקעות בשוק ההון הישראלי, הוצאת כספים לחו"ל על ידי משקיעים ישראלים והורדת דירוג מדינת ישראל.

"מתקפת הטרור ב-7.10 והמלחמה שהחלה בעקבותיה הכניסו את מדינת ישראל לחוסר וודאות נוסף במישור הלאומי, הרגשי וכמובן במישור הכלכלי. כיום אנו נמצאים בזמנים בהם קשה לנו לתכנן שבוע קדימה, אז איך משקיעים בזמנים כאלו? כינסנו את מיטב המומחים שיעשו לנו סדר ויתנו מבט רחב על המציאות בה אנו חיים, תוך הסתכלות קדימה".

בכנס נערכו מספר מושבים עם בעלי המקצוע, מובילי השוק, הפרשנים והמומחים המשמעותיים במשק. הנה עיקרי הדברים.

בעיית המשולש: כלכלי, פוליטי, פסיכולוגי – רינת אשכנזי, כלכלנית ראשית בבית ההשקעות הפניקס

אשכנזי נתנה סקירה נרחבת ומפורטת על הנעשה בשווקים ובכלכלות בארץ ובעולם, כבסיס לתחזיות ברמת המאקרו בשנה הקרובה.

לדבריה, ציבור לא קטן של משקיעים ישראליים גלובליים (שמיצה את חלופות הבית), שוב פנה לצייד השקעות אטרקטיביות מסביב לעולם ושוב הוא מוצא את עצמו שבוי בקסמו של השוק האמריקאי. במהלך החודש האחרון, כ-30 מיליארד דולר של "כסף טרי" הוזרמו לקרנות מנייתיות, כאשר 94% מההקצאות הוציאו המשקיעים לטובת נכסים אמריקאים, מניות טכנולוגיה בראשן (על פי נתוני EPFR Global).

אשכנזי הראתה שכשמתבוננים על פעילות קרנות הנאמנות בארה"ב השנה, מגלים כי הענף היחיד עם עלייה בחשיפה לתעשייה השנה הוא הטכנולוגיה, כשהדגש כאן הוא, לא מפתיע, על החברות הגדולות. היא הרראתה את כוחן של "7 המופלאות" – מניותיהן של מיקרוסופט, אמזון, מטא, אפל, אלפאבית, אנווידיה וטסלה – שמבחינת רווחים, הן גדולות מרוב המדינות בעולם.

בנוסף, לדבריה, זרם הנתונים המצביעים על התקררות באינפלציה, עם סימני מיתון מעטים הזינו את הנרטיב "השורי" הנוכחי כלפי ארה"ב. מנגד, כמעט בכל מקום אחר בעולם שוקי המניות סבלו. בסין, המניות ירדו חמישה שבועות ברציפות, כאשר נראה כי התאוששות כלכלית איטית דורשת הקלה מוניטארית נוספת וזו כרגע לא מגיעה. מניות צרפת צנחו בשיעור החד ביותר מזה יותר משנתיים, ומחקו את כל העליות שלהן ב-2024, בעקבות החלטת הנשיא עמנואל מקרון להכריז על בחירות בזק. המשקיעים גם "זרקו" את איגרות החוב של המדינה, מה שהוביל את פרמיית התשואה שלהן על פני עמיתיהן "הבטוחים" יותר בגרמניה לעלייה השבועית הגדולה ביותר שנרשמה עד כה.

ברקע, הכלכלה האמריקאית נחלשת, שוק האג"ח ממשיך להיות דרוך, לאור חוסר הוודאות במדיניות הפד ובחירות לנשיאות ארה"ב שמביאות דיווחים שנויים במחלוקת. כל ההתלהבות ממניות לחצה את פרמיות הסיכון המגולמות במכפילים לשיא של שני עשורים, אך זה, כאמור, בנתיים לא מרתיע את המשקיעים.

פרופ' יוג'ין קנדל, יו"ר הבורסה לני"ע ויו"ר מכון המחקר RISE ISRAEL – אתגרים לאומיים, תמונת מצב

פרופ' קנדל דיבר על אתגרים לאומיים בישראל. בהקשר כלכלי, הוא ציין את הצורך הדחוף בחברה מלוכדת; בצורך הלאומי בכלכלה תחרותית מול העולם; ובצורך בפעולה ממשלתית אפקטיבית ואסטרטגית, מתוך ראייה של ניהול סיכונים. לדבריו, הסכום של כל אלה היא היכולת שלנו לקיים נערכת ביטחונית שיודעת להרתיע שצריך, ולהכריע כשצריך.

בהקשר החברתי, הוא הזהיר מפני קיומן של קבוצות אוכלוסייה בעלות חזון שונה לחלוטין לגבי עתיד המדינה בישראל. לדבריו, עוגת התקציב הלאומי, שאינה מתחלקת באופן שווה בין משלמי המסים במדינה, מסכנת את הן את העם והן את הכלכלה. לדבריו, בקרב 85% מהעובדים בישראל נרשם פריון נמוך ביחד ל-OECD, כשמשפחה יהודית לא חרדית משלמת עודף על שירותי של 24 אלף שקלים, וישנו נטל מיסים כבד על העשירון העליון.

השיטה הפוליטית הנוכחית לא עובדת ולכן צריך לבנות שיטה שבה ערכים של כל קבוצה מוגנים; ולכל קבוצה יש אחריות פיסקאלית פרטנית, כלומר, כל קבוצה חייבת לקחת אחריות על ההחלטות העתידיות שלה ועל מימונן.

ניהול השקעות בתקופה של אי וודאות – חגי בדש, מייסד בית ההשקעות פורטה ושותף מנהל בנוקד קפיטל

בדש הכניס את המשתתפים אל מאחורי הקלעים של מלאכת ניהול ההשקעות בימים אלה. הוא ציין סימנים חיוביים: השפעת המלחמה על הכלכלה והשווקים מתמתנת; נתוני צמיחה שבין האטה לנחיתה רכה; סביבת האינפלציה נוחה יותר; עודפי נזילות וסביבת תשואות גבוהה ואטרקטיבית בשוק האג"ח; וכן תמחור סביר במניות בחו"ל, וזול בישראל. לצד זאת צוינו גם האתגרים: השלכות המלחמה – עליה בגרעון ובמיסים; סיכון פוליטי ב"יום שאחרי"; סיכונים גיאופוליטיים גלובליים; וכן חשש ממיתון. במצגת מקיפה והרצאה מאלפת, בדש צלל אל הגרפים, הנתונים והמספרים שנלקחים בחשבון בניהול ההשקעות כיום, סקר את הסקטורים השונים –  בנקים, טכנולוגיה, נדל"ן, אנרגיה ועוד – וגם הציג הרכב תיק לדוגמה.

הזדמנויות בהשקעות לא סחירות – דייב לובצקי, מנכ"ל IBI בית השקעות

לובצקי, נכנס לעומק נושא ההשקעות האלטרנטיביות. הוא הצביע על מגמת תזוזה של בית ההשקעות בעשור האחרון לכיוון שווקים לא סחירים. לדבריו, אסטרטגיה זו מצמצמת תנודתיות, מאפשרת התמודדות עם משברים, ומייצרת אפשרויות בלתי מוגבלות למשקיע. שילובים של הסוגים השונים של הנכסים, לדברי לובצקי, נועד לייצר תשואה גבוהה יותר, עם הורדת רמת הסיכון, על ידי שילוב של נכסים עם קורלציה נמוכה ביניהם.

עם זאת, הוא גם סקר את הסיכונים הקיימים סביב השקעות אלטרנטיביות ונכסים בלתי סחירים: הסיכון הפשוט שההשקעה לא תייצר רווח; סיכון הנזילות – הצורך להשאיר את הכסף לא נזיל לפרק זמן מותאם לנכס הבסיס; עוד ציין כי מדובר בשוק שרמת הפיקוח בו היא עצמית, כל כן, לדבריו, כדאי לא להסתכל רק על נכס הבסיס, אלא ממי קונים את נכס הבסיס. בענף זה, הוא סיכם, צריך לעשות השקעות באמצעות אנשי מקצוע  שיודעים לנתח ולבצע בדיקת נאותות של הגופים השונים, כמו קבוצת קלי.

אסטרטגיית השקעות בחו"ל – טל שטיינר עומר, מנג'ינג דירקטור בנק  UBP, וקרין אלנר פיאדה, ראש תחום השקעות גלובליות בקלי

שיחה מרתקת על השקעות בחו"ל מפי המומחיות בתחום. שמענו על היתרונות של בנקאות השקעות מעבר לים, וספציפית בשווייץ: פיזור סיכון – הוצאת כספים מהארץ והתמודדות עם הסיכון לשינוי בתקנות פיקוח על מט"ח; שוויץ היא מדינה חזקה כלכלית וניטרלית; איתנות פיננסית – הבנקים השוויצריים מדורגים גבוה; רגולציה מחמירה על הבנקים מאז 2008 וכחלק מכך דרישה לייחס הלימות הון הגבוה מזה שמקובל בעולם; השקעה במטבעות נוספים וניצול הזדמנויות בשווקים הגלובליים, באמצעות נכסים פיננסיים מגוונים; משם המשיכה השיחה לאסטרטגיית השקעות גלובלית, השפעות מאקרו ושיקולי מטבע חוץ.

עד הכנס הבא…

את הכנס חתם בהרצאת אורח אוהד חמו, הכתב לענייני ערבים של ערוץ 12, אשר סקר את ישראל שלפני ואחרי ה-7/10 והביא תובנות ייחודיות על המצב הפוליטי והמדיני נכון להיום.

בסיום הכנס קיבלו המשתתפים זר חמניות צהובות, למען חיזוק ידי משפחות החטופים והחטופות. אנו מייחלים לחזרתם במהרה אלינו ומודים ללקוחותינו היקרים, לדוברים ולצוות המסור על ההפקה המקצועית. נתראה בכנס הבא.

כתבות נוספות באותו נושא