מתכוננים ל"קורונה" הבאה – 6 טיפים לפרילנסרים

במגזר הפרילנסרים אין מעסיק שידאג להם להפקדות רציפות לפנסיה כל חודש, והם לא מוגנים מפני מצבים של הפסקת עבודה. ריכזנו עבורכם מספר טיפים שיעזרו לכם לשים כסף בצד ולהתכונן לפנסיה ולכל צרה שלא תהיה
אבי מור | מנכ"ל בקבוצת קלי

 

מה משותף מעצבים שמוכרים שירותים באתר Fiverr, כלכלנים שמציעים את כישוריהם באתר Upwork ומתכנתים שרשומים באתר xplac? כולם נחשבים פרילנסרים, כלומר עובדים עצמאיים שמספקים שירותים מקצועיים לעסקים או אנשים פרטיים. בדרך כלל פרילנסרים הם עובדי "צווארון לבן", כמו מעצבים, מפיקים, עורכי תוכן, יועצי שיווק ופרסום, מתכנתים ועוד.

בישראל יש כ-250 אלף עצמאים שלא מעסיקים עובדים. מדובר במגזר מתרחב והולך בשל עליית הביקוש לעובדים בעלי התמחות מסוימת אך בהיקף עבודה חלקי. ביקוש שמבטא את הדינמיות של עולם היזמות, ונתמך על ידי אתרי אינטרנט שמאפשרים להזמין עבודה בהיקף קטן ישירות מבעלי ההתמחות הרלוונטית. בעתיד על פי הערכות שונות כ-40 אחוזים מהעובדים במשק יתפרנסו במסגרת זו.

פרילנסרים בעלי התמחות מבוקשת או ייחודית יכולים להתפרנס היטב, ליהנות מהחופש לבחור פרויקטים מעניינים, לעבוד בשעות גמישות ואפילו לבחור את העיר או המדינה ממנה יעבדו. ועדיין, לעומת השכירים, הם מתמודדים עם מספר אתגרים. האחד הוא התנודתיות בגובה ההכנסה החודשית. בחודש טוב הם מרוויחים היטב, ובחודש אחר – פחות.

אתגר נוסף הוא שבהיעדר מעסיק שידאג להפקדות רציפות לפנסיה, אנחנו רואים יותר ויותר הפקדות חלקיות ביחס להכנסה, כיסוי לא מספק בתחום אובדן כושר עבודה וכו'. כדי לסייע לפרילנסרים להגיע לקצה השני של הקריירה עם חסכונות ראויים ריכזנו מספר טיפים, וסייע בידינו אבי מור, מנכ"ל קבוצת קלי סוכנות לביטוח ושיווק השקעות.

טיפ 1: שימו לב לחוק

חשוב לדעת שבכל הקשור לפנסיה, לפרילנסרים כבר אין חופש בחירה:  חוק פנסיה חובה שנכנס לתוקף בשנת 2017 מחייב גם עצמאים להפקיד לפנסיה, מאחר ובעבר עצמאים שלא חסכו הגיעו לתקופת הפרישה ללא פנסיה.

החוק מחייב להפקיד בהתאם לגובה ההכנסה: עד מחצית השכר במשק (5,276 שקלים נכון לשנת 2021) העצמאי יפקיד 4.45 אחוז מההכנסה. בין מחצית השכר הממוצע במשק לשכר הממוצע, כלומר עד 10,551 שקלים, הוא אמור להפקיד 12.55 אחוז מהחלק היחסי של ההכנסה שעולה על מחצית ההכנסה. מי שמעוניין לנצל את כל הטבות המס יכול להפקיד עד 16.5% מתקרת הכנסה של 17,400 (נכון לשנת 2021) מעבר לכך ניתן להפקיד כרצונכם. אגב, מי שמפקיד לחיסכון פנסיוני ונמצא ברף התחתון של ההכנסה, מקבל הטבות בתשלום דמי הביטוח הלאומי שמקלות על ההפקדות לפנסיה.

טיפ 2: לחשב מחדש את עלות שעת העבודה

את הטיפ הבא קל להציע אבל קשה ליישם: לתמחר בתשלום את ההפרשות הפנסיוניות. מור מסביר כי פרילנסר הוא עצמאי שמוציא חשבונית ללקוחותיו, כלומר אינו זכאי לזכויות סוציאליות ממעסיק כמו שכיר, ולכן רצוי לגלם בחישוב שעת העבודה את העלויות הסוציאליות: "אם תמחרתם שעת עבודה ב-100 שקלים (לפני מע"מ) תוסיפו עוד כ-20 אחוזים לחישוב, שמבוססים על הפרשות פנסיוניות שעליכם לעשות כגון קופות גמל, קרנות השתלמות ובעיקר פנסיית חובה.

טיפ 3: גוונו את החיסכון

מרוויחים היטב? קיימים מכשירי חיסכון נוספים בשוק מעבר לקרן הפנסיה. מור ממליץ למשל על קופת גמל להשקעה: "זו קופת גמל המאפשרת לחסוך בבית ההשקעות וליהנות מתשואות טובות וניתן למשוך את הכסף בכל נקודת זמן עם תשלום מס על הרווחים כחוק, או לחכות לגיל 60 ואז הקופה יכולה להפוך לקופה פטורה ממס  במשיכת קצבה ולהשלים את החיסכון הפנסיוני". מדובר במוצר חדש יחסית המוגבל  בתקרת הפקדה שנתית עד  כ-71,000 ש"ח ובמידה רבה החליף את קופת הגמל הקלאסית שהייתה מוצר חיסכון פופולארי אך איבדה מכוח המשיכה שלה לאחר שנחסמה למשיכה מוקדמת לפני גיל פרישה.

למרות החיסרון שלה, גם לקופת הגמל הקלאסית נותרו מספר יתרונות: לאחר גיל 60 ניתן למשוך את הכסף כסכום חד פעמי (ולשלם מס על כספים שנצברו אחרי 2008), או לקבל את הכסף כקצבה פטורה ממס. כמו כן, קופת גמל להשקעה אין הטבת מס על ההפקדות, בעוד שבקופת הגמל הקלאסית מקבלים הטבת מס על ההפקדה לאותה שנת המס בה בוצעה ההפקדה. אגב, קרן השתלמות היא מכשיר מצוין גם לחיסכון פנסיוני: היא נזילה אחרי שש שנים, מקנה הטבת מס בעת ההפקדה וגם הטבת מס על הרווחים.

טיפ 4:  אל תחכו לסוף השנה

פרילנסרים רבים 'נזכרים' להפקיד לחיסכון רק כאשר מגיע חודש דצמבר (וליתר דיוק ה-31 לחודש) ונדרשים להפקיד סכום גדול בבת אחת. בכך הם גם לא נהנים באופן רצוף מהתשואות על הכסף לאורך השנה. מור מציע לחלק את ההפקדות ל-12 ולהפקיד אותן בצורה יחסית מדי חודש: "אם אני נוהג להפקיד בסוף שנה את מלוא הסכום המקנה הטבת מס לקרן השתלמות, 18,480 שקלים (נכון לשנת 2021), אפשר להפקיד חלק יחסי מכך מדי חודש וליהנות מהתשואה שיכולה להגיע (בבתי השקעות מסוימים) לעשרה אחוזים ומעלה בחישוב שנתי. אפשר לעשות הוראת קבע או אפילו לשלם בכרטיס אשראי – העיקר שלא תשכחו להפקיד".

טיפ 5: תתכוננו לימים קשים

פרילנסרים צריכים לנהל את הסיכונים הכרוכים בעבודתם, במיוחד במקרה של אובדן כושר עבודה, שעלול להשאיר אותם ללא הכנסה. מור ממליץ לפרילנסרים לרכוש ביטוח אובדן כושר עבודה מתאים, אבל אם בחרתם להיות מבוטחים בקרן פנסיה, לשים לב שיש לכם בתוכה מרכיב של אובדן כושר עבודה: "שימו לב כי סך הכל ניתן לבטח עד 75% מהשכר ברוטו". מומלץ גם לרכוש מטריה לקרן הפנסיה

טיפ 6: סכמו את השנה

מה יעשה פרילנס שמרוויח מעל השכר הממוצע במשק בחישוב שנתי, אולם יש לו תנודתיות גבוהה בהכנסות מדי חודש? הוא יכול לפעול כך: להפקיד מדי חודש לפנסיה (בהתאם למדרגות ההפקדה בחוק) ולקרן השתלמות בהתאם לשיקוליו. בסוף השנה, בעזרת רואה החשבון, להשלים את ההפרשות לפנסיה ולקרן ההשתלמות בהתאם למלוא הכנסותיו.  

כתבות נוספות באותו נושא