איך קופת גמל להשקעה דואגת לעתיד שלכם​

בשנים האחרונות הציבור הישראלי מעביר כספים רבים אל קופות גמל להשקעה, ויש לכך כמה סיבות טובות. שינויים שנערכו בתחום הפכו את קופות הגמל להשקעה למכשיר חיסכון הרבה יותר אטרקטיבי, אשר בו הכספים אינם נעולים רק עד לגיל פרישה, אלא הינם נזילים למשיכה בכל עת. יחד עם זאת, מי שממתין עד לפרישה ובוחר לקבל את הכספים בדרך של קצבה ייהנה מפטור ממס על רווחי ההון. בשורות הבאות יוסבר מדוע קופות הגמל להשקעה נחשבות לכלי כה אטרקטיבי כיום, וכיצד הן תורמות לביטחון הכלכלי שלכם בעתיד.

יתרונות מרכזיים של קופות גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה מציעה מספר יתרונות משמעותיים ולמעשה ניתן לומר עליה שהיא כלי השקעה לכל טווח, מהקצר ועד הארוך:

  • בקופת גמל להשקעה הכספים לגמרי נזילים, וזאת בניגוד למכשירי חיסכון ארוכי טווח אחרים כמו קרנות הפנסיה או ביטוחי מנהלים אשר משיכת כספים מהם בטרם עת כרוכה במיסוי גבוה במיוחד. המשמעות היא שאפשר להתייחס אל הקופה בתור מכשיר חיסכון לכל טווח – מהקצר, דרך הבינוני ועד הארוך.
  • הקופות מציעות הרבה מאוד מסלולי השקעה עם מגוון שקשה למצוא במסלולי חיסכון אחרים. לכן, ישנה אפשרות מצוינת להתאמת המסלול ומדיניות ההשקעות בו אל ההעדפות האישיות מבחינת תשואה-סיכון, למשל מסלול מנייתי, כללי, אג"ח, עד 10% מניות, עד 20% מניות, מסלול פאסיבי, מסלול הלכתי, אג"ח קונצרני ועוד.
  • מי שבוחר למשוך את כספו בדרך הונית ובכל עת לפני גיל פרישה, אכן יצטרך לשלם 25% מס על רווחי ההון כפי שקיים בכל תיק השקעות. יחד עם זאת, מי שימתין בסבלנות עד לגיל 60 וימשוך את הכספים בדרך של קצבה ייהנה מפטור מלא על מס רווחי הון – כפי שקיים בקרנות הפנסיה. מדובר בהטבת מס משמעותי ביותר שיכולה להגיע לעשרות ומאות אלפי שקלים.
  • בכל עת ניתן לבצע ניוד קופת גמל להשקעה, הן בין מסלולים באותה החברה והן בין בתי השקעות וחברות הביטוח. זאת, מבלי שהמעבר ייחשב לאירוע מכירה ולכן אינו מחויב בתשלום מס או קנסות כלשהם.
  • דמי הניהול של קופות גמל להשקעה הינם נמוכים יחסית, ולרוב נעים בין 0.5% ל- 0.7% – פחות מהמקובל בבתי השקעות ובמכשירי חיסכון רבים אחרים. בעיקרון, ככל שמדובר במסלול יותר מנייתי ופחות סולידי כך דמי הניהול עולים אך גם התשואות נוטות לעלות.
  • אמנם בקופות גמל להשקעה יש מגבלת הפקדה של 70 אלף ₪ לשנה, ולכן לא תוכל פשוט לקחת סכום של חצי מיליון או מיליון ₪ ולהניח אותו בקופה בבת אחת. מצד שני, המגבלה היא עבור אדם אחד ולכן משפחה המונה למשל 5 נפשות יכולה להפקיד בשנה אחת לקופת הגמל 350 אלף ₪, סכום לא מבוטל לכל הדעות.

 

ומה כל זה אומר לגבי העתיד הכלכלי שלכם

 

קופת גמל להשקעה

איך קופת גמל להשקעה דואגת לעתיד שלכם​

כל העניין בקופת גמל להשקעה הוא חופש הבחירה והגמישות, ברמה גבוהה יותר ממה שמציעים מכשירי חיסכון אחרים. מצד אחד, הכספים צוברים תשואה ומושקעים בשוק ההון והינם נזילים למשיכה – למשל למימון לימודים לילדים, לשיפוץ הבית וכדומה. מצד שני, כל הזמן נותרת האופציה הכדאית לשמור על הכספים ורק לאחר גיל 60 להתחיל למשוך אותם כקצבה – מה שמעניק הטבת מס נהדרת. יתר על כן, הגמישות הגבוהה מתבטאת בחופש לבחור בכל עת מבין הקופות והמסלולים בלי מיסים וקנסות, רק על סמך הביצועים בשנים האחרונות, דמי הניהול והעדפות אישיות של סיכון-תשואה. 

אין פלא איפה שמדובר בכלי פופולארי מאוד בקרב הציבור הישראלי, ומי שמתלבט לגבי התחלת הפקדות והעברות כספים אליו כדאי להיוועץ עם אנשי המקצוע שלנו שיסייעו בבחירה מושכלת ונכונה.

 

 

 

 

כתבות נוספות באותו נושא