לא חייבים לחבק עץ: השקעות ירוקות משתלטות על שוק ההון

אם שוק ההון הוא סימן לעתיד – העתיד הוא ירוק || מגמת ההתמקדות בחברות שמפחיתות בזיהום, מגלות אחריות חברתית ומתנהלות באופן שקוף ונקי – מביאה לגיוסים גדולים בקרנות נאמנות וקרנות סל המתמקדות בנושאים הללו || המשקיעים נוהרים למניות ESG המסמלות דאגה לסביבה, לחברה ולממשל התאגידי – האם זו מהפכה?
עופר ורשויאק | סמנכ"ל לקוחות עסקיים

ישנה קלישאה ישנה שאומרת ששוק ההון הוא כמו כדור בדולח. רוצה לדעת אילו מוצרים, שירותים, חברות ותעשיות יהיו הטרנד הבא? מספיק להסתכל במדדי המניות, ולראות לאן המשקיעים – הפרטיים והמוסדיים – מזרימים את כספם. אם משהו מכל זה נכון, נראה שהעולם צועד בצעדי ענק לכיוון של אחריות סביבתית, מגמה שמובלת על ידי גל של השקעות ירוקות.

מה הן למעשה השקעות ירוקות? נדמיין משקיע בשוק ההון, שאכפת לו מההתחממות הגלובלית. הוא רואה איך פליטת CO2 וגזים אחרים לאטמוספירה מייצרת אפקט חממה, איך ייצור המוני של פלסטיק גורם לזיהום, ואיך כריתת יערות ללא תכנון בר-קיימא פוגע במרחבי מחייה של בעלי חיים ופוגם באיכות האוויר. הוא מעוניין להביא לידי ביטוי את סט הערכים הזה בתיק ההשקעות שלו.

עד לפני כמה שנים, הדרך היחידה שהיתה זמינה לאותו משקיע אכפתי להשקיע לאור ערכים של שמירה על הסביבה והפחתת פליטות גזי חממה – היתה השקעה ישירה בחברות שעוסקות בדיוק בתחומים האלה. כלומר, הוא היה יכול לרכוש מניות של חברות בתחומי האנרגיה הסולארית, המיחזור או המוצרים המתכלים.

עם צמיחת המודעות הסביבתית גם בקרב משקיעים שאינם "ירוקים" קלאסיים, התפתח לו מעין "ענף" של השקעות עם אוריינטציה סביבתית. סטנדרטים וקווים מנחים אומצו על ידי רשויות ובורסות ברחבי העולם, תחת ראשי התיבות ESG – סביבה (Environment), חברה (Social) וממשל תאגידי (Governance). בימינו, אותו משקיע בעל ערכים של שמירה על הסביבה, יכול לשים את כספו  לאו דווקא בחברות אנרגיה ירוקה, אלא גם באינספור חברות שעומדות בסטנדרטים מחמירים, מזהמות מעט, נקיות כפיים ובעלות אחריות חברתית.

המשקיעים מצביעים ברגליים

תחום ה-ESG, השקעות אחראיות, תפס תאוצה בשנים באחרונות, ובמהלך 2019-2020 הוא שבר שיא אחרי שיא. ב-2020 רשמו קרנות נאמנות וקרנות סל שמאגדות פעילויות העומדות בסטנדרטים גבוהים של ESG גיוסים של כ-59 מיליארד דולר, פי שלושה ביחס לתקופה המקבילה ב-2019.

https://www.etftrends.com/etf-strategist-channel/tipping-point-in-esg-etfs/

המשקיעים מצביעים ברגליים, ונוהרים לקרנות ולקופות המחזיקות בנכסים שעומדים בכללי האחריות הסביבתית-חברתית. לאור זאת, גופים מוסדיים גדולים כמו חברות ביטוח, בתי השקעות ובנקים מגדילים את כמות נכסי ה-ESG שהם מחזיקים, במטרה למשוך משקיעים. כדי להישאר רלוונטיות, החברות הנסחרות עצמן מעצבות מחדש את הפעילות שלהן, על מנת להפוך יותר ירוקות ויותר בנות-קיימא.

ברקע פועלים גם שחקני משנה שאינם מעורבים ישירות בשוק ההון: גופים רגולטוריים – רשויות שוק ההון, ממשלות ומבקרי פנים – שדוחפים באמצעות חוקים ותקנות לעמידה ביעדי ESG בחברות; ארגוני חברה אזרחית כמו Global Reporting Initiative ו-OECD שמייצרים סטנדרטים וכלים לדיווח האימפקט הסביבתי של חברות; והבורסות עצמן. כך, מדד המניות המפורסם בעולם – S&P500 העוקב אחרי השוק האמריקאי – קיבל "גרסה ירוקה": מדד S&P 500 ESG, שהניב תשואה של 30% ב-2021 לבדה.

https://www.spglobal.com/spdji/en/indices/esg/sp-500-esg-index/#overview

ומה עם התשואה?

אחד האתגרים שניצבים בפני מנהלי השקעות שרוצים לבנות ללקוחותיהם תיקים המבוססים על חברות שעומדות בסטנדרטים של ESG, הוא שכנוע של הלקוחות בכך שהדבר מיטיב עמם. משקיעים עם אג'נדה ירוקה, יעדיפו חברות ESG כך או כך. משקיעים שמסתכלים על תשואה בלבד, יילכו למקום שבו הכסף שלהם מייצר את הערך הרב ביותר. וכל היתר, אלו שנמצאים באמצע?

משקיע שיראה שהשקעות ירוקות מניבות תשואות דומות לקרנות המשקיעות במחברות מזהמות יותר, יעדיף כנראה ללכת על קרנות הסל וקרנות הנאמנות הירוקות. בדיוק בשביל אותם משקיעים, קבוצת קלי, המשתמשת במודל ש-ENVA פיתחה עבורה, מסוגלת להשוות בין פרמטרים שונים בפורטפוליו של קרנות השקעה שונות, תוך התמקדות ברכיב ה-ESG. כך, המשקיע יכול לקבל החלטה מושכלת לגבי השקעתו, ולהיות סמוך ובטוח שהכסף שלו מפיק את התשואה המקסימלית, ואת האימפקט הסביבתי המינימלי.

העתיד ירוק

העולם הבין כבר מזמן שהתחממות כדור הארץ היא לכל הפחות בעיה שצריך לטפל בה. שוק ההון, כדרכו, משקף את הערכים ואת המחשבה העסקית של הציבור. הזינוק בכל מדד ובסכומי הגיוס של קרנות ה-ESG מספר את כל הסיפור: משקיעים רוצים להיטיב עם הסביבה, וגם ליהנות מתשואה גבוהה. 

 

 

אין לראות בנאמר תחליף לשיווק פיננסי ופנסיוני המותאם לצרכי הלקוח. השימוש במידע ובנתונים הינו על אחריות הבלעדית של המשתמש.

 

כתבות נוספות באותו נושא