יוצאים לפנסיה? עולם חדש של אפשרויות השקעה נפתח בפניכם

קבלת הקצבה החודשית היא לא האפשרות היחידה העומדת בפניכם בעת היציאה לפנסיה. קיימת אפשרות נוספת שלא רבים מכירים בשם משיכה הונית. אופציה זו מאפשרת לכם למשוך את החיסכון כולו או חלקו, באופן חד פעמי ופותחת בפניכם מגוון אפשרויות השקעה עליהן חלים יתרונות מיסוי.

רגע לפני שנפרט את האפשרויות הנוספות, אבי מור, מנכ"ל קבוצת קלי, מדגיש שנדרשת פעולת ניתוח וייעוץ לצורך הבנת הצרכים של התא המשפחתי ו"תפירת חליפה" ייעודית לאותו אדם, לפני קבלת ההחלטה.

ישנם פרמטרים רבים הנוגעים לרמת החיים בגיל פרישה שחשוב להתייחס אליהם. נתונים כמו גובה ההכנסה החודשית הרצויה, נכסים פיננסים או אחרים, שכר של בן או בת זוג והכנסות ממקורות אחרים.

נוסיף ונדגיש – הדבר החשוב ביותר הוא קודם כל לדאוג להכנסה חודשית שוטפת גבוהה ככל האפשר. דהיינו, קבלת קצבה מקרן הפנסיה או ביטוחי המנהלים. במידה והחסכונות הקצבתים גבוהים ומספקים, והחלטתם לממש את יתרת החסכונות שלכם בצורה הונית, ישנן מספר אופציות השקעה העומדות בפניכם שיכולות לייצר עבורכם תשואה:

פוליסות חסכון של בתי ההשקעות או חברות הביטוח

לאפיק השקעה זה ישנם מספר יתרונות בולטים: החיסכון הוא נזיל, ניתן לבצע הפקדה חודשית שוטפת או להפקיד סכום חד פעמי, אין הגבלה על סכום ההפקדה, ניתן לשלב בין מגוון מסלולי השקעה (ממסלול סולידי ועד למסלול מנייתי) וניתן להעביר את הכסף בין המסלולים מבלי שזה ייחשב אירוע מס. כמו כן, בדרך כלל ניתן לקבל הלוואה על חשבון ההשקעה בתנאים אטרקטיביים במיוחד. דמי הניהול בפוליסות החיסכון נעות בממוצע סביב ה-0.8% ל1.2%.
אז מה הקאץ'? כאשר מושכים את הכסף קיים מס רווח הון של 25% מהרווח הריאלי על ההשקעה.

 

קופת גמל להשקעה

לקופת הגמל יש כמה יתרונות דומים לפוליסות החיסכון כמו נזילות החיסכון, האפשרות לנייד את הכסף בין בתי ההשקעות או חברות הביטוח בכל עת ללא אירוע מס, הלוואה על חשבון ההשקעה בתנאים מעולים וכמובן, האפשרות לבחור בין הפקדה חודשית שוטפת לחד פעמית. אך היתרון הגדול ביותר של אופציה זו (מלבד דמי הניהול הנמוכים העומדים בממוצע סביב ה-0.75 אחוז) היא שיש עליה פטור מלא ממס כאשר מושכים את הכסף כקצבה בגיל הפרישה.
החיסרון העיקרי של קופות הגמל הוא ההגבלה על סכום ההפקדה השנתי העומד על כ-72 אלף שקלים לאדם.

 

דירה להשקעה

עולם חדש של אפשרויות השקעה לפנסיה

עולם חדש של אפשרויות השקעה לפנסיה

רכישת דירה להשקעה היא אופציה נוספת, אך פחות מומלצת. היא דורשת חשיבה וניתוח מעמיק יותר לפני רכישת הנכס. כמו כן, ההתחייבויות ברכישת נדל"ן משמעותיות ומחייבות יותר מאשר השקעה בשוק ההון, ולעיתים גם מצריכות לקיחת משכנתא לטווח ארוך. כלומר, אתם מוותרים על רכיב הנזילות, כך שאם תצטרכו את הכסף במיידי – לא יהיה לכם אותו. בנוסף, הליך ההשקעה בשוק ההון הינו פשוט למדי במרבית המקרים, ומאפשר למשקיעים בו לבדוק את תוצאות ההשקעה אל מול דמי הניהול של הגוף המנהל ולמשוך, לנייד או לעשות פעולות אחרות במידת הצורך, בכל עת. לעומת זאת, ברכישת נדל"ן מעבר להליך הרכישה הכרוך בעו"ד, מתווך, יועץ משכנתאות ועוד גורמים, יש צורך בניהול הנכס ותחזוקה הדורשת כסף ותשומות שוטפות של בעל הנכס.

 

 

אין לראות בנאמר תחליף לשיווק פיננסי ופנסיוני המותאם לצרכי הלקוח. השימוש במידע ובנתונים הינו על אחריות הבלעדית של המשתמש.

 

כתבות נוספות באותו נושא