תשואה או מקצוענות? כך בוחרים מנהל השקעות

איך מנווטים בין אינספור הגופים ואנשי המקצוע המציעים לנו ניהול תיקי השקעות? הנה כמה נקודות להתחיל מהן

איך בוחרים ניהול השקעות מוצלח? רבים מאיתנו רוצים לקבל שירות בתחום ההשקעות מאיש מקצוע או גוף מקצועי, על מנת לדעת שההשקעות שלנו – בין אם מדובר בניירות ערך, בנדל"ן או בכל נכס אחר – נמצאות בידיים טובות. איך יודעים אם מנהל השקעות – עצמאי או כזה שעובד בבית השקעות – הוא בחירה מוצלחת?

כמובן שכל גוף המנהל השקעות יצהיר ויעיד על עצמו שהוא הכי מוצלח. לכן, חשוב מאוד לדעת שתהליך בחירת ניהול ההשקעות נעשה באופן חסר אינטרסים. אנחנו בקלי מציעים שירותים בתחומי תכנון הפרישה, החיסכון הפנסיוני והתכנון הפיננסי, מבלי להיות מחויבים לאף גוף או בית השקעות. אלה הם הפרמטרים שיש לבחון כאשר מחפשים גוף או יחיד לניהול ההשקעות שלנו.

מדד ניהול התיקים של קלי

בניגוד לתעשיות קרנות ההשתלמות והגמל, בהן ניתן ללמוד על ביצועי העבר דרך אתר גמל.נט של רשות שוק ההון, ביצועיהם של התיקים המנוהלים אינם שקופים לציבור. קלי פרימיום, זרוע הפיננסים בקבוצת קלי פיתחה את "מדד מנהלי התיקים".

המדד מתבסס על נתונים מצטברים ועדכניים של תיקי לקוחות קבוצת קלי המנוהלים בבתי ההשקעות המובילים. בעזרתו ניתן להשוות מה היתה רמת התשואה בתיקו של הלקוח – ביחס לתשואות בתיקים אחרים באותו בית השקעות, או לחלופין בתיקים מקבילים בבתי השקעות שונים. זהו כלי ייחודי שמתבסס על מידע שהצטבר במשך 16 שנים, באמצעותו ניתן להגיע להחלטות אובייקטיביות בעולם ההשקעות והחסכונות – גם באזורים שבהם המידע אינו זמין באופן מיידי.

>>מה זה מדד קלי ואיך הוא יכול לתרום לתיק ההשקעות שלך?

רקורד מוכח

נתחיל בקטגוריה שרובנו מכירים. אם אנחנו רוצים הצלחה, טבעי שנבחן את הצלחות העבר. לגופי השקעות מוסדיים ופרטיים אסור להבטיח או לצפות תשואות עתידיות, וטוב שכך – אף אחד לא יודע מה יהיה בעתיד וזה בטח לא בסיס לבחירת מנהל השקעות. לכן נותרנו עם תשואות העבר – הרווחים שהניבו מנהלי ההשקעות לחוסכים או למשקיעים בשנה/שלוש שנים/חמש שנים האחרונות.

כדי לבחון תשואות עבר בקופות גמל או קרנות השתלמות, למשל, ניתן לגשת לאתר גמל.נט של משרד האוצר, או לקרוא את סקירת מדד העקביות של קלי שמתפרסמת מדי חודש באתר "כלכליסט". בדקו איזה בית השקעות הניב תשואה עודפת על האחרים.

חשוב לשים לב – תשואות עבר גבוהות הן אינדיקציה ראשונית, אך לא מספיקה, לבחירה של גוף לניהול ההשקעות שלנו. חשוב להבין שתשואה חיובית בעבר אינה מבטיחה שום דבר לגבי העתיד.

מדיניות מתאימה

רבים מאיתנו יזרימו את הכסף לחשבון ההשקעות או לקופת הגמל להשקעה ויסמכו על כך שהוא מושקע בהתאם לרמת סיכון, מסלול ומדיניות שאליה נחשפנו בעת ההצטרפות. אבל אלה מאיתנו שמתעניינים בנעשה בשוק, ויש להם דעה לגבי העתיד להתרחש בעולם – ירצו אולי להשפיע בהתאם לדעה זו על תיק ההשקעות שלהם.

נניח שמשקיע מסוים מבין מתוך מדיניות ההשקעה של מנהל ההשקעות שכספי המשקיעים אצלו יוכוונו במהלך השנה לחשיפה גבוהה למניות בכלכלות מתפתחות באסיה, או למשל למגזר הנדל"ן בארה"ב. המשקיע חושב שדווקא הכלכלה באסיה בהאטה, או שהנדל"ן האמריקאי יחווה שנה קשה. הוא מאמין שהשקעה לפי מדיניות המנהל תפגע בפוטנציאל התשואה בתיק.

בהנחה שלא מדובר בניהול השקעות מותאם אישית, חוסר התאמה בין רצונות המשקיע למדיניות ההשקעה הוא סיבה מספקת לניוד הכספים לגוף מנהל אחר.

>>רוצה לקרוא עוד על ניהול תיק ההשקעות?  

 

עצמאות

בישראל יש כמה בתי השקעות גדולים, עוד המון גופי השקעה קטנים ועוד הרבה מנהלי השקעות פרטיים. בין כל אלה, חשוב להבין האם יש למנהל ההשקעות, ששולט על הכסף שלנו, אינטרס צולב או אחר מעבר ליצירת התשואה הגבוהה ביותר עבורנו, המשקיעים.

אחת האפשרויות היא להיעזר בשירותים של קלי, גוף עצמאי ובלתי תלוי. מעבר ליכולת שלנו לברור בין גופים מנהלים שונים ולהתאימם ללקוחות, אנחנו מספקים מעטפת תכנון פיננסי ותכנון פרישה מקצועית. בבחירת זהות הגוף המנהל אנחנו לוקחים בחשבון מערך שלם של שיקולים תוך התייחסות לסך כל הנכסים הפיננסיים של הלקוח, ולא רק את צורכי ההשקעה הספציפית.

מקצוענות

איך יודעים אם גוף ניהול השקעות או מנהל עצמאי הם רציניים ומקצועיים? עבור גופים גדולים, חוקי רגולציה ופיקוח של גופי המדינה – כמו רשות שוק ההון ורשות ניירות ערך – דואגים לכך שהתנהלותם תהיה תקינה ומקצועית. כך, פרסום תשקיפים, דו"חות תקופתיים, גילויים נאותים ועוד פרקטיקות מקצועיות הן חובה על רבים מהגופים הפיננסיים במשק.

בבחירת מנהל השקעות, חשוב לשים לב שהכול מתנהל בצורה מקצועית. במידה והתנהגות הגוף המנהל דרך נציגיו מראה על חוסר מקצועיות, חוסר עקביות בדיווחים, שירות לקוי או כל דגל אדום אחר – כדאי לשקול בחינה מחדש של המצב.

הבנה בינאישית

ולבסוף, גם השקעה דרך הגוף או המנהל המוצלחים ביותר והמקצועיים ביותר לא תשרוד לאורך זמן אם היחסים בינינו לבין מנהל ההשקעות או נציגיו יהיו עכורים. חשוב לחוש בנוח עם האנשים שבידיהם מנוהל הכסף שלנו, ולראות שיש ערוץ תקשורת פתוח. בסופו של יום, מדובר על שותפות שבה אנחנו אלה שלוקחים את מרבית הסיכון על גבנו. אם ההתנהלות מול הגוף המנהל או איש המקצוע אינה נעימה ומכבדת – ייתכן שזוהי לא הבחירה הנכונה.

כתבות נוספות באותו נושא