איפה הכסף? כך עושים סדר בחסכונות, פנסיה ביטוחים וחשבונות בנק – אונליין

אנחנו בני ובנות מזל לחיות בתקופה שבה כדי לדעת אילו חשבונות בנק רשומים על שמנו, האם יש לנו ביטוחים כפולים והיכן נמצאים כספי הפנסיה שלנו – כל מה שצריך זה כמה קליקים בעכבר || אלה הם אתרי האינטרנט החשובים לשמירה על סדר פיננסי

סדר. סדר עושה לנו טוב. כשהבית מסודר נעים לנו לשהות בו, כשלוח הזמנים מסודר נוח לנו לתכנן קדימה, כשהצבעים בקופסה מסודרים מהבהיר לכהה – זה מספק. סדר וארגון הם נקודת התחלה מצוינת לכל מצב, ולא סתם אנחנו נוטים לדרוש מהילדים שלנו "לסדר את החדר!" – חלל מסודר, מחשבה מסודרת או שולחן עבודה מסודר מספקים לנו בסיס יציב ונקי, כדי ליצור עליו את כל מה שנבחר. כך גם בתחומים הפיננסיים.

לרבים מאיתנו יש נטייה לשכוח, להתעלם או פשוט לא להתעניין בפיננסים שלנו. ידוע שחוסר מעש בכל הנוגע לקרנות פנסיה, חשבונות בנק, ביטוחים וכדומה מביא לחוסר סדר. כך נוצרים מצבים של ביטוחים כפולים, קרנות פנסיה מקבילות, כספים אבודים ועוד. למזלנו, אנחנו חיים בעידן דיגיטלי ובעולם של שקיפות, וכך יש לנו את הכלים לעשות סדר בכלל המוצרים הפיננסיים שלנו, לחסוך כסף בעמלות, לאחד חשבונות ולהגדיל את ההון שלנו. 

עושים סדר בחסכונות, פנסיה ביטוחים

עושים סדר בחסכונות, פנסיה ביטוחים

המסלקה הפנסיונית

המסלקה הפנסיונית הוא אתר אינטרנט שהוקם ביוזמת משרד האוצר, ומטרתה  לתת תמונה מצב מלאה על כל התוכניות הפנסיוניות שלנו. האם ייתכן שלאדם אחד קיימת יותר מקרן פנסיה אחת? לגמרי. כל מי שעבר בין עבודות יודע שההמשכיות בקרן הפנסיה אינה דבר ברור מאליו, ושיש לבקש ניוד של הכספים לקרן הפנסיה החדשה, או הפקדה של המעסיק לקרן פנסיה קיימת. במהלך השנים, לעובדים נפתחו מספר קרנות פנסיה שונות, מה שיצר חוסר ארגון ואובדן זכויות.

קיומה של המסלקה הפנסיונית בא לענות על הבעיה הזו. דרך ממשק המסלקה הפנסיונית תוכלו לקבל תמונת מצב מלאה על החסכונות הפנסיוניים הרשומים על שמכם. השירות של משרד האוצר מתבסס על מידע מכלל גופי הביטוח, הפנסיה והגמל לטובת העברתו בשקיפות לציבור החוסכים ולקהל סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים.

המידע מגיע בכמה צורות: מידע פנסיוני כללי מכל הגופים; מידע פנסיוני באופן מתמשך על פי תדירות לפי בחירה – אחת לחודש, רבעון, חצי שנה וכן הלאה; מידע פנסיוני מגוף מסויים; מידע פנסיוני על מוצר יחיד; ועוד. 

כמה זה עולה? המחיר עבור כל שירות כזה זול יחסית, ונע בין שקלים בודדים לבדיקה ספציפית, ועד 20 שקלים לבדיקת המידע הפנסיוני מכלל הגופים.

לחצו כאן למעבר לאתר המסלקה הפנסיונית

הר הכסף

הר הכסף הוא אתר אינטרנט בשיתוף רשות שוק ההון, בנק ישראל ומשרד האוצר. כאן תוכלו לאתר את מה שקיבל את השם "כספים אבודים". מדובר על חסכונות או חשבונות שבעליהם החוקיים שכחו מקיומם, נפטרו מבלי להסדיר את העברתם או שקיבלו אותם מבלי לדעת זאת. 

זהו למעשה מנוע חיפוש מחוכם שמתבסס על מאגרי מידע פתוחים לציבור, ובא לסייע לאזרח באיתור כל הכספים העומדים לרשותו. האיתור נעשה דרך ניטור חסכונות פנסיוניים, פוליסות לביטוח חיים וחשבונות בנק הרשומים על שם המשתמש או על שם מי שהוריש לו אותם. 

בכל הנוגע לחשבונות בנק, התוצאות מראות באילו בנקים קיימים חשבונות לא פעילים שהבנק לא הצליח ליצור קשר עם בעליהם סמוך למועד פירעונם, או חשבונות בנק הרשומים על שם קרוב שנפטר, אך הן אינן מראות את סוג החשבון או הפיקדון ואת היתרה הקיימת בו. כך גם בביטוח ופנסיה, מנוע החיפוש מראה היכן הכספים, אך לא מהו הסכום. את המשך פעולת האיתור המשתמש (או נציג שלו) צריך לבצע בעצמו. 

כמה זה עולה? השירות חינמי ל-10 החיפושים הראשונים עבור כל ת"ז. 

לחצו כאן למעבר לאתר הר הכסף

הר הביטוח

גם תחום הביטוחים במשק הבית נוטה להיכנס לחוסר סדר ככל שהשנים עוברות. ביטוחי בריאות פרטיים, ביטוח של דירות שכבר עזבנו, שתי פוליסות נפרדות שמבטחות את אותו הדבר, ביטוחי חיים וביטוח ריסק, משכנתא ועוד. 

לשם כך יצרה רשות שוק ההון את כלי האיתור שנקרא הר הביטוח. כאן תוכלו להזין פרטי הזדהות בתהליך קצר, ולהיחשף לכלל הביטוחים הרשומים על שמכם או על שם אדם אחר ביחידה המשפחתית. המידע כולל את הפוליסות הקיימות, וכן את הפרמיה החודשית שאותה אתם משלמים עבורן. המערכת החכמה יודעת גם להתריע באופן ספציפי על "כפל ביטוחים" – מצב שבו שני ביטוחים מכסים את אותו הדבר וניתן לוותר על אחד מהם.

הבונוס של מערכת הר הביטוח הוא היכולת שלה ליצור תיק עבר ביטוחי. בבואכם לרכוש ביטוח בתחומי הרכוש והרכב, תתבקשו פ]עמים רבות להציג עבר ביטוחי. באתר הר הביטוח ניתן להנפיק טופס מלא של העבר הביטוחי שלכם, ואף לבקש שיישלח ישירות לגוף המבטח – בצורה מאובטחת לחלוטין.

כמה זה עולה? השירות ניתן בחינם.

לחצו כאן למעבר לאתר הר הביטוח

גמל נט, ביטוח נט ופנסיה נט

עד כאן עסקנו בבסיס – איתור פנסיה, ביטוחים, חשבונות בנק. אתרי גמל נט, ביטוח נט ופנסיה נט, גם הם מבית רשות שוק ההון, מאפשרים ללכת צעד אחד קדימה – אל השוואות ביצועים בחסכונות ארוכי הטווח שלנו בקופות הגמל, בביטוחים ובפנסיה. בניגוד למערכות שסקרנו עד כה, במערכות נט לא מדובר במידע אישי שניתן לגשת אליו, אין פה איתור של קופות גמל או קרנות פנסיה. 

אז מה כן יש כאן? מערכת גמל נט נועדה להנפקת דיווחים שקופים ושוטפים על ביצועי קופות הגמל בישראל. ניתן לבקש מהמערכת תרשימים וטבלאות למדידה והשוואה של תשואות של קופות גמל לפי קופה, לפי חברה מנהלת או לפי תאגידים שולטים. בנוסף, ניתן להזמין תרשימים שיציגו מדידה והשוואה של תשואות לפי סוג קופה, לכל טווח זמן העולה על שנה בכל נקודת זמן. ניתן גם להשוות את ביצועי הקופות עם ביצועי מדדים מרכזיים בבורסה כמו מדד ת"א 125, ת"א 35 ועוד. 

באותו האופן, מערכת ביטוח נט תבצע בדיקה של כלל חברות הביטוח והמחירים בהן, ומערכת פנסיה נט תספק ביצועים, דמי ניהול ותנאים של קרנות הפנסיה בישראל.

בעזרת מערכות נט תוכלו להשוות את ביצועי הקופה שלכם עם קופות אחרות, את דמי הניהול בקרן הפנסיה עם קרנות אחרות ועוד ועוד… הכל כדי להחליט האם אתם חוסכים במקום הנכון. 

כמה זה עולה? השירותים ניתנים בחינם.

לחצו כאן למעבר לאתר גמל נט

לחצו כאן למעבר לאתר ביטוח נט

לחצו כאן למעבר לאתר פנסיה נט

לבנות מחדש

הכלים שפורטו בכתבה הם התחלה מעולה לתהליך הסדר שאנחנו רוצים לבצע בתחומים הפיננסיים בחיינו. אנחנו בני ובנות מזל לחיות בתקופה שבה המידע כל כך שקוף, מונגש ופשוט להבנה. המערכות הללו כל כך יעילות, שההוראות של רשות שוק ההון הן שכל פגישה של סוכן ביטוח/משווק פנסיוני עם לקוח חדש מחייבת הוצאת נתוני מסלקה והר הביטוח כדי למנוע כפל ביטוחי וכדי ליצור סדר במוצרי הפנסיה.  

ואכן, גם עם מלוא המידע בידינו – לא פשוט לבצע החלטות פיננסיות. לאחר השלמת השימוש באתרי הממשלה, מומלץ לפנות לסוכן ביטוח או משווק פנסיוני, ולהמשיך אל עבר פורטפוליו חסכונות, ביטוחים והשקעות מסודר, יעיל ומשתלם. 

 

 

אין לראות בנאמר תחליף לשיווק פיננסי ופנסיוני המותאם לצרכי הלקוח. השימוש במידע ובנתונים הינו על אחריות הבלעדית של המשתמש.

כתבות נוספות באותו נושא