הכל בראש? הפסיכולוגיה של ההשקעה – הבנת הטיות פסיכולוגיות כדי להצליח בשוק ההון

לא ללכת אחרי העדר, לא לתת לרגשות להשתלט ולא לפחד לרשום הפסד – כל מה שמשפיע לנו על התיק, ומגיע מתוך ראשנו הקודח

בכל הנוגע להשקעות, לא ניתן להפריד בין ניתוח קר של נתונים פיננסיים, לבין התנהגות אנושית והבנתה. תחום המימון ההתנהגותי חוקר כיצד גורמים פסיכולוגיים משפיעים על החלטות פיננסיות, דינמיקה שלעתים קרובות מובילה להתנהגויות לא רציונליות שיכולות להשפיע על תוצאות ההשקעה. על ידי הבנת הנטיות וההטיות הפסיכולוגיות שלנו כמשקיעים, ניתן לנווט טוב יותר בתוך המורכבות של השוק ולקבל החלטות מושכלות יותר. במאמר נצלול אל הנטיות הפסיכולוגיות העיקריות בהשקעות, בפיננסים ובקבלת החלטות, נבין את השפעותיהן ונפרט על אסטרטגיות להימנעות מ"מלכודות" נפוצות.

מנטליות העדר

אחת ההטיות הפסיכולוגיות הנפוצות ביותר בהשקעות היא מנטליות העדר – herd mentality. התנהגות זו מתרחשת כאשר משקיעים עוקבים אחר פעולות הרוב מבלי להעריך באופן ביקורתי את היסודות הבסיסיים שנמצאים (או לא נמצאים) בלב ההשקעה. התנהגות עדרית עלולה להוביל לבועות שוק ולהתרסקויות – כשהמחירים מתנתקים מהערך הפנימי של הנכסים. כך קרה למשל עם התפוצצות בועת הדוט.קום של סוף שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000. זו דוגמה מצוינת להשלכות של אינסטינקט העדר: כשכולם רצו להשקיע ולהרוויח מעליית האינטרנט, אבל הערך של הנכסים לא תאם את הנהייה אליהם, השוק קרס. סביר להניח שרוב מוחלט של המשקיעים במקרה זה ובמקרים דומים, לא צלל לנתונים הפיננסיים של החברות, ופשוט עקב אחר החלטות של אחרים.

איך נמנעים מההטיה? כדי להימנע מליפול למנטליות של עדר בהשקעות, המהלך הבסיסי הוא לבצע מחקר יסודי ולקבל החלטות על סמך ניתוח עומק. מכיוון שלא לכולנו יש פנאי או יכולת להתעמק ברמה הזו, ניהול השקעות מקצועי בא "להחליף" את המשקיע בצומת קבלת ההחלטות.

שנאת הפסד

סלידה מהפסד או שנאת הפסד (loss aversion) הם שמות שמתייחסים לנטייה של אנשים להעדיף הימנעות מהפסדים בכל מחיר. על פניו, הימנעות מהפסד נשמעת כמו אסטרטגיה טובה. העניין הוא שבהשקעות, ההפסדים הם קודם "על הנייר", כל עוד לא מוכרים את המניות למשל, ההפסד לא מתקבע. לכן משקיעים שערך התיק שלהם ירד, לא רוצים למכור בתקווה שהוא יעלה שוב. אבל שנאת ההפסד עלולה להוביל אותם להחזיק בפוזיציות מפסידות זמן רב מדי בתקווה שהן יתאוששו, גם כאשר המציאות מראה אחרת.

איך נמנעים מההטיה? דווקא המשקיעים המצליחים ביותר יודעים להכיר בפוזיציה מפסידה, "לחסל" אותה ולנוע הלאה. לא מתאהבים במניות, ולא חוששים לראות מינוס בשורת הרווח/הפסד. על משקיעים להגדיר גבולות סטופ-לוס (בלימת ההפסדים על נכס מסוים) ברורים ולעמוד בהם בקפדנות כדי לצמצם הפסדים פוטנציאליים.

ביטחון-יתר

ההטיה שנקראת ביטחון-יתר (overconfidence) מתארת מצב שבו משקיעים מעריכים יתר על המידה את יכולותיהם ומזלזלים בסיכונים, מה שמוביל לאסטרטגיות השקעה אגרסיביות מדי ולמסחר שנמצא מעבר ליכולותיהם.

איך נמנעים מההטיה? כדי למתן ביטחון יתר, על המשקיעים לשמור על ענווה ולחפש נקודות מבט מגוונות בעת קבלת החלטות השקעה. בנוסף, יישום גישה ממושמעת להשקעה, כגון מעקב אחר תוכנית השקעה מוגדרת היטב, יכול לעזור למתן ביטחון יתר. וכן, ניהול ההשקעה בידי אנשי מקצוע מנטרל את המאפיין הספציפי של המשקיע.

הטיית אישוש

הטיית האישוש (confirmation bias) מתרחשת כאשר אנשים מחפשים מידע המאשש את האמונות הקודמות שלהם תוך התעלמות מראיות סותרות. בהשקעות, הטיה זו יכולה להוביל לליקוט סלקטיבי של נתונים שייתמכו בתזה השקעה מסוימת, גם אם היא פגומה. למשל, משקיעים רבים במטבעות דיגיטליים חולקים מידע בפורומים ייעודיים, ונוטים לשכנע האחד את השני שערך המטבע בדרך לעלות, למרות שהמציאות מצביעה על ההפך. הגולשים נמשכים לפורומים האלה כי הם מאששים את מה שהם כבר מאמינים בו, או רוצים להאמין בו.

איך נמנעים מההטיה? כדי להילחם בהטיית אישור, על המשקיעים לחפש באופן פעיל נקודות מבט מנוגדות ולהעריך באופן ביקורתי את כל המידע הזמין לפני קבלת החלטות השקעה. חיפוש באתרים אובייקטיביים, התייעצות עם איש מקצוע בעל רישיון ויכולת לקבל גם חדשות רעות – יכולים לסייע.

הטיית עיגון

הטיית עיגון מתרחשת כאשר משקיעים מסתמכים יותר מדי על פיסת מידע בודדת בעת קבלת החלטות. אחת מהטיות העיגון הנפוצות ביותר בעולמות שוק ההון היא התבססות על המחיר ההיסטורי של המניה או יעד מחיר שנקבע על ידי אנליסטים, ללא קשר לתנאי השוק המשתנים. תשואות עבר הן אמנם נתון שכדאי להתחשב בו, אך אין בהן כדי להעיד בפני עצמן על ביצועי נכס בעתיד.

איך נמנעים מההטיה? על מנת להימנע מהטיית עיגון, על המשקיעים לבצע הערכת כוללת של התזה שעל פיה מהם בונים את תמהיל ההשקעות, ולעשות זאת באופן קבוע. ואז, להתאים את הן את ההרכב והן את הציפיות מההשקעה על פי המידע החדש.

הטיה רגשית

הטיה רגשית מתייחסת להשפעה של רגשות, כגון פחד ותאוות בצע, על החלטות השקעה. החלטות מונעות רגשית יכולות להוביל לפעולות אימפולסיביות ולהתנהגות לא הגיונית, וכתוצאה מכך לתוצאות השקעה גרועות.

איך נמנעים מההטיה? כדי למתן הטיה רגשית, אפשר להעריך מבעוד מועד את סיבולת הסיכון של המשקיע, ולהתאים את הסיכון בערוצי ההשקעה. מי שאינו יכול לעמוד בהפסדים מהירים או ברווחים גדולים, יכול להתמקד בנכסים סולידיים שמייצרים תשואה אך אינם תזזיתיים.

הטיות אקטואליות

הטיה אקטואלית גורמת למשקיעים לתת חשיבות יתרה לאירועים או למגמות עכשוויים תוך התעלמות מהנתונים ההיסטוריים ארוכי הטווח. הטיה זו עלולה להוביל להחלטות השקעה קצרות רואי ולהדגשת יתר על תנאי השוק הנוכחיים. למשל, מלחמה באירופה יכולה לגרום למדד המניות האירופי לצנוח לכמה ימים, ומחסור בחיטה יכול להזניק את מחירה לטווח קצר. אך יכול להיות שאלה אירועים נקודתיים, שיחלפו ובסופו של דבר לא ישפיעו על התיק, ולכן עדיף לא לפעול לאורם כלל.

איך נמנעים מההטיה? כדי לנטרל את ההטיה עד כמה שניתן, על המשקיעים לנקוט בפרספקטיבה ארוכת טווח ולהתמקד בגורמים שורשיים וראייה הוליסטית – ולא בתנודות לטווח קצר.

סיכום

הבנת הנטיות הפסיכולוגיות המשפיעות על החלטות השקעה חיונית להשגת הצלחה בשווקים הפיננסיים. על ידי זיהוי והתייחסות להטיות הללו, משקיעים יכולים לקבל החלטות מושכלות יותר ולהימנע מהתנהגויות שליליות נפוצות. יישום אסטרטגיות כגון ביצוע מחקר יסודי, שמירה על משמעת וניהול רגשות יכולים לעזור למשקיעים לנווט בשוק המורכב ולהשיג את היעדים הפיננסיים שלהם בטווח הארוך. גם שימוש בשירות של ניהול השקעות מקצועי – מנטרל את הגורם האישי בלקיחת החלטות הנוגעות לתיק.

כתבות נוספות באותו נושא