לעשות סדר בביטוחים, לחסוך לילדים: החלטות פיננסיות לשנה החדשה

כבר הבטחתם לעצמכם עשרות פעמים להתחיל ללכת לחדר כושר ולתקן סופסוף את הקיר במחסן ● לקראת עוד עונה של הבטחות לשנה החדשה, אולי הפעם תחליטו לעשות סדר בתוכניות הפנסיה, החיסכון והביטוח שלכם ● הנה כמה כיוונים אפשריים

עוד שנה לועזית בפתח, וכמו תמיד רבים מאיתנו רוצים להאמין שבשנה הקרובה נעשה דברים קצת אחרת – נאכל פחות פחמימות, נצא יותר לטבע ונבקר יותר את סבתא. החלטות לכבוד השנה החדשה הן תמיד דבר מבורך, גם אם בסוף אנחנו לא ממש מגשימים אותן…
כך או אחרת, השנה אנחנו מזמינים אתכם ואתכן להחליט להיות 'על זה' השנה בכל הנוגע לפיננסים, לחסכונות ולביטוחים שלכם. הנה כמה החלטות לקראת 2023 שיכולות לשמש כאבני דרך.

נשרטט מאזן

השנה יושבים פעם אחת ועושים סדר על גבי דף מחברת או טבלת אקסל: כמה כסף אנחנו מכניסים בחודש, כמה כסף מוציאים על הוצאות משק בית, כמה כסף מופקד לחסכונות וביטוחים, כמה נשאר בסוף החודש. בתוך השצף של היומיום כספים נכנסים ויצאים לפי הצורך, ומומלץ מאוד לעצור רגע, פעם בשנה לפחות, ולקבל תמונה מלאה על התזרים המשפחתי שלנו. זהו הבסיס לכל החלטה פיננסית אחרת בהמשך – חיסכון, פיקדון, הלוואות וביטוח.

נפקיד לחסכונות של הילדים

השנה מתחילים/ממשיכים/חוזרים להפקיד לילדים קצת בכל חודש. ברור שאנחנו תמיד רוצים בטובת ילדינו, אבל בתוך הרכבת המהירה שקוראים לה החיים, לא פשוט לזכור ל'שים קצת בצד' עבורם. הפקדה חודשית של 50 שקלים יכולה להבטיח לילדים לא מעט כסף בהגיעם לבגרות, להתחלה קלה יותר. זאת גם הזמדנות טובה לבדוק האם אנחנו יודעים היכן מתנהל "חיסכון לכל ילד" של הילדים שלנו – חיסכון ממשלתי שנפתח באופן אוטומטי בעת הלידה. ניתן גם להגדיל את ההפקדות לחיסכון לכל ילד, כחלק מקצבת הילדים החודשית.

נחסל חובות

השנה מצמצמים את התשלומים והחזרי ההלוואות שלנו. לא לכולנו יש חובות, וחובות אינם בהכרח דבר רע – ההלוואות עזרו לנו מאוד כשהיינו צריכים כסף לשיפוץ, לרכב וגם למשכנתא. אבל בהחלט אפשר לבדוק האם אנחנו נמצאים במקום הטוב ביותר עבורנו מבחינת אשראי. נבדוק האם ההלוואות שלקחנו הן תחת התנאים הטובים ביותר האפשריים, ויחד עם יועץ בעל רישיון נבדוק האם אפשר לאחד הלוואות או למחזר אותן לטובת שיפור בתנאים.

נצמצם הוצאות באופן אסטרטגי

השנה מצמצמים הוצאות ומסלקים מחיינו הוצאות לא הכרחיות. בדרך לשגשוג כלכלי ופיננסי, נעבור על ההוצאות שלנו וננסה לראות היכן ניתן להצטמצם. הכוונה היא ממש לא לרדת ברמת החיים, אלא לזהות את אותן הוצאות שאינן הכרחיות, ושיכולות להתבטל. רכב שנמצא רוב הזמן בחניה, אבל הביטוח עליו עולה לא מעט? מנוי לשירותי סטרימינג שלא עשינו בו שימוש כבר חצי שנה? נבדוק על מה ניתן לוותר – זו הדרך הקלה ביותר להישאר עם יותר כסף (נטו) בסוף החודש.

לעשות סדר בביטוחים בשנה החדשה

נבדוק את ביטוחי החיים

השנה מבררים האם אנחנו מבוטחים גם לקראת הגרוע ביותר. כן, זה נושא שלא נעים לחשוב עליו, בטח לא כשמכינים רשימות אופטימיות לשנה חדשה, אבל הוא חשוב מאין כמוהו. ביטוח חיים וביטוח ריסק הוא מוצר זול יחסית (שמתייקר יחד עם עליית גיל המבוטחים), שהכיסוי שהוא יכול להעניק בעת הצורך, חלילה, הוא יקר מפז. בדקו השנה האם יש לכם ביטוח חיים פעיל – בין אם מדובר במוצר בפני עצמו, ובין אם יש לכם ביטוח חיים ושארים בחיסכון הפנסיוני שלכם.

נעשה סדר בביטוחי הבריאות

השנה עושים סדר בביטוחי הבריאות, אחד התחומים שבהם נוטה להיווצר בלגן. כולנו מבוטחים בקופות החולים, וגם שם יש כמה רמות של ביטוח, וכמובן יש ביטוחי בריאות פרטיים, בין אם דרך המעסיק או באופן עצמאי, וביטוח סיעוד ועוד… בתוך שלל המוצרים האלה, לא מפתיע שנוצרים פעמים רבות כיסויים כפולים, טיפולים ששני ביטוחים או יותר מכסים במקביל, או במילים אחרות כסף שמבוזבז סתם. זה הזמן לערוך סדר בביטוחי הבריאות, ועל הדרך גם לבדוק האם טיפולים שכבר ביצעתם זכאים להחזר, והאם אין חובות מול ספקי הביטוחים.

נפתח קרן השתלמות

השנה פותחים סוף-סוף קרן השתלמות. כבר יש לכם? מצוין, כנראה הקשבתם לעצה שחוזרת ונשמעת מצדם של יועצים פיננסיים וסוכנים (כן, גם מאיתנו, קבוצת קלי). קרן השתלמות היא מוצר חיסכון מעולה, שהופך לפטור ממס לאחר 6 שנים של הפקדות. הקרן נפתחת על ידי מעסיקים, לכן השנה ניגשים לבוס ובודקים אם יש אפשרות לצרף אתכם לקרן השתלמות. ואם אתם עצמאים, ניתן פשוט לפתוח קרן לעצמאים על שמכם.

נזכור תמיד את המטרות שלנו

השנה לא נשכח עבור מה אנחנו עושים את כל זה – עובדים, חוסכים, מתכננים, משקיעים, עוקבים, מכניסים, מוציאים… כי בסופו של דבר, כסף ותכנון פיננסי אינם המטרה. הם אמצעי. השנה נזכיר לעצמנו שמחוץ למרוץ נמצאים הדברים שאנחנו רוצים באמת: רווחה, זמן איכות עם המשפחה, חוויות, בית לגור בו, חופשה במקום יפה וכל מה שנפשכם חפצה בו. כשהמטרות נמצאות תמיד לנגד עינינו, התהליך הופך להיות קל יותר, ואפילו מהנה.
שתהיה שנה אזרחית 2023 טובה, מיטיבה, רווחית ומספקת.

 

אין לראות בנאמר תחליף לשיווק פיננסי ופנסיוני המותאם לצרכי הלקוח. השימוש במידע ובנתונים הינו על אחריות הבלעדית של המשתמש.

כתבות נוספות באותו נושא