מהו תיק השקעות טוב? כוחן של השקעות גלובליות

גיוון בתיק ההשקעות היה מאז ומתמיד אבן יסוד בניהול נכסים ● בעולם של היום, ניתן לפזר את ההון שלנו על פני העולם כולו כדי לגדר סיכונים – רק צריך גוף מקצועי שיעמוד לצידנו בדרך

מדי כמה זמן, עולם ההשקעות משתנה – הופעת המסחר האלקטרוני, חוקי מיסוי חדשים, מסחר באפליקציות ועוד ועוד. עם זאת עיקרון יסוד בהשקעות נותר עומד בעינו, ולא משנה כמה שוק ההון ישתנה: גיוון. הפתגם "אל תשים את כל הביצים בסל אחד" מהדהד דרך כל השינויים, ומזכיר לנו ששם המשחק עבור המשקיע מן השורה הוא פיזור סיכונים. איך לבנות תיק השקעות לפי עקרונות של גיוון? כמשקיעים, אנו יוצאים למסע ליצירת תיק השקעות שלא רק יסייע להגשמת היעדים הפיננסיים והמעשיים שלנו, אלא גם יגן עלינו מפני תנודתיות של השוק. אחת הדרכים הבולטות ליצירת גיוון בקרב תיקי השקעות היא גיוון גיאוגרפי: הכללת השקעות ממדינות שונות בפורטפוליו כאסטרטגיה מרכזית לגיוון.

תיק השקעות בהרכבה מיטבית

מה זה תיק השקעות מיטבי? תיק השקעות הוא יותר מאוסף של החזקות; הוא הבסיס להשגת שאיפות פיננסיות אישיות. המסע לבחירת תיק, גוף מנהל ותמהיל נכסים מתחיל בזיהוי יעדים וסיווגם לפי אופקי זמן: לטווח קצר, בינוני וארוך. במקביל, כחלק מתכנון אפקטיבי של תיק השקעות, נדרשת הבנה מעמיקה של סובלנות הסיכון של האדם, ומחויבות בלתי מתפשרת לגיוון.

גיוון, הפרקטיקה של פיזור השקעות על פני נכסים, מגזרים ואזורים גיאוגרפיים שונים, הוא אבן יסוד בבניית חוסן בתיק ההשקעות, מנוהל או עצמאי. גיוון מבטיח שכאשר פלח אחד של השוק – מגזר אחד, סוג נייר ערך אחד או מדינה אחת – חווה ירידה, אחרים עשויים לאזן את ההשפעה.

תיק השקעות גלובליות
תיק השקעות גלובליות

הפרספקטיבה הגלובלית

נכון, העולם של היום מתנהל פעמים רבות ככלכלה אחת גדולה, אך עדיין יש משמעות לפעילות כלכלית מקומית, ולגבול הפעילות של בורסות לאומיות. כלכלות ושווקים שלובים זה בזה בין יבשות, אך השקעה במדינה אחת לא תמיד תהיה זהה להשקעה במדינה אחרת. אם בעבר חשיפה בתיק ההשקעות לחו"ל היתה מסובכת, ומשקיעים העדיפו להשקיע באופן מקומי, כיום הקשר הגלובלי מספק הזדמנות ייחודית למשקיעים לגוון את תיקי ההשקעות שלהם על ידי הכללת נכסים בינלאומיים. השקעות גלובליות מכניסות ממד אחר לתיקים, ומציעות חשיפה לשווקים שעשויים להתנהג אחרת מהשוק המקומי.

מבחינה היסטורית, אזורים שונים הציגו דפוסי ביצועים מגוונים עקב שינויים במחזורים כלכליים, סביבות רגולטוריות שונות וגורמים גיאופוליטיים כמו מלחמות או מאבקים פוליטיים. השקעות בגישה גלובלית מציעות כמה יתרונות מרכזיים לבעל התיק:

  • גיוון: כאמור, באזורים ומדינות שונות יש לעתים קרובות מחזורים כלכליים, תעשיות ומגמות שוק משתנות. על ידי השקעה בשווקים בינלאומיים, ניתן להפחית את ההשפעה של תנודתיות שוק מקומית על תיק ההשקעות.
  • גישה למגזרים ותעשיות שונות: השקעות גלובליות מספקות חשיפה לתעשיות ולמגזרים שאולי אינם קיימים בשוק הישראלי, למשל.
  • פוטנציאל תשואות: אף על פי שתשואות לעולם אינן מובטחות, השקעה בשווקים גלובליים יכולה לספק הזדמנויות לצמיחה שאולי אינן זמינות בשוק המקומי. כלכלות שונות חוות שיעורי צמיחה משתנים, וחלק מהשווקים עשויים להיות בעיצומה של עלייה גם כאשר אחרים נמצאים בסטגנציה.
  • גיוון מטבע: השקעה בשווקים גלובליים מייצגת חשיפה למטבעות שונים – דולר, אירו, ין וכדומה. ערכי המטבע יכולים להשתנות ללא תלות במחירי המניות או האג"ח, וליצור הזדמנויות לרווחים או לשמש כהגנה מפני סיכוני מטבע.
  • הפחתת סיכונים וניצול הזדמנויות: אירועים גיאופוליטיים, כלכליים ורגולטוריים משפיעים על שווקים שונים בדרכים שונות. על ידי החזקת נכסים במספר אזורים, הסיכון לשינוי גיאופוליטי שיפגע בתיק פוחת. בהתאם, הסיכוי להיות חשוף לאירוע חיובי, נניח גילוי של מאגרי נפט במדינה נתונה, עולה.

3 השיקולים העיקריים בפתיחת חשבון בנק בחו"ל >>

 

חברות המתמחות בהשקעות גלובליות

ניווט בשווקים בינלאומיים דורש ידע, ניסיון ואצבע שנמצאת תמיד על הדופק העולמי. כאן נכנסות לתמונה חברות המתמחות בהשקעות גלובליות. אמנם לרוב בתי ההשקעות יש דסק חוץ הפועל להשקיע את כספי המשקיעים בחו"ל בצורה כזו או אחרת, אך לא לרבים בישראל יש דריסת רגל משמעותית בקרב גופי השקעה זרים.

בנוסף, השקעה בשווקים בינלאומיים דורשת יותר מסתם בחירה של כמה מניות זרות; הדבר מחייב הבנה של המורכבויות בשערי חליפין, תקנות בינלאומיות, רגולציה במוקדי פעילות כמו שווייץ וארה"ב, וכן ניואנסים תרבותיים שיכולים להשפיע על הצלחת תיק ההשקעות. קבוצת קלי מתגאה במחלקת השקעות גלובליות עמוקה ומקצועית, שנמצאת בעמדת מפתח לכדי לסייע למשקיעים כשירים ואחרים לגוון את תיקי ההשקעות שלהם בניירות ערך ובמטבעות מרחבי העולם.

סיכום

כאשר אנו יוצאים למסע ההשקעה, היעד אינו רק שגשוג פיננסי, אלא גם הבטחה לעתיד בטוח ומספק. יצירת תיק השקעות שיכול לעמוד בסערות ולנצל את ההזדמנויות דורשת אסטרטגיה מורכבת. הכללת השקעות גלובליות, בהנחיית המומחיות של חברות המתמחות בתחום זה, מוסיפה רובד של עומק וחוסן שיכול לעשות את כל ההבדל.

בנוף הפיננסי המודרני, השקעות גלובליות חצו את הגבולות הגיאוגרפיים והפכו לחלק בלתי נפרד מתיק השקעות מעוגל היטב. הם מציעים לא רק פוטנציאל לתשואות גבוהות יותר אלא גם הבטחה להפחתת סיכונים באמצעות פיזור. על ידי שיתוף פעולה עם מומחים שמבינים את המורכבות של השווקים הגלובליים, משקיעים יכולים לרתום את הכוח של השקעות אלה כדי לממש את חלומותיהם ולהבטיח את רווחתם הפיננסית בעולם יותר ויותר מחובר. אז הבה נצא אל התחום הגלובלי, מונחים על ידי חוכמה ומומחיות, בזמן שאנו בונים תיקי השקעות שעומדים במבחן הזמן.

 

אין לראות בנאמר תחליף לשיווק פיננסי ופנסיוני המותאם לצרכי הלקוח. השימוש במידע ובנתונים הינו על אחריות הבלעדית של המשתמש.

כתבות נוספות באותו נושא