מכשיר החיסכון שלא דומה לאף אפיק אחר: כל מה שחשוב לדעת על קרן השתלמות

אחרי שנים שבהן רובנו ביקשנו רכב, ימי חופשה נוספים או טלפון מהמעסיק כשיפור תנאי העבודה – כיום הבקשה הפופולרית ביותר היא קרן השתלמות ● מדוע מדובר במכשיר חיסכון אטרקטיבי, ואיך נהנים מכל ההטבות שהוא מציע? מדריך מקוצר

קרן השתלמות היא אחד מערוצי החיסכון הטובים והמשתלמים שיש. היא מאגדת בתוכה את היכולת להיחשף להשקעה בשוק ההון, , היכולת למשוך את הכסף בפטור ממס רווחי הון וגם את הנזילות של הכסף. אם המשפט האחרון בלבל אתכם, הגיע הזמן להבין על מה מדובר, ולמה חשוב מאוד לבקש ממעסיקכם לפתוח לכם קרן השתלמות.
ראשית, מעט היסטוריה. קרנות ההשתלמות בישראל נולדו כקופת גמל לחיסכון שנועדה לממן למורים ולבעלי מקצועות אחרים השתלמויות וכנסים מקצועיים, לימודי תעודה או לימודי המשך. כיום הכסף יכול לשמש לכל מטרה, התנאים האטרקטיביים נשמרו, בהמשך נפרט בדיוק איך העסק עובד.

מי יכול לפתוח קרן השתלמות?

נתחיל במשבצת הראשונה – איך פותחים קרן השתלמות, ומי יכול לעשות זאת? פתיחת קרן השתלמות יכולה להיעשות רק ממעמד של מעסיק – שפותח קרן עבור העובדים שלו, או של עצמאי – שפותח קרן עבור עצמו. מכיוון שתנאי החיסכון ומשיכת הכספים הם אטרקטיביים במיוחד, פתיחת קרן השתלמות על ידי המעסיק נחשבת לשדרוג של תנאי ההעסקה – ממש כמו קבלת רכב או מכשיר סמארטפון ממקום העבודה.
אבל יחי ההבדל הקטן – חיסכון בקרן השתלמות בצורה נכונה יכול להיות מתורגם בהמשך הדרך לרווחים של עשרות ואף מאות אלפי שקלים.

איך עובדות ההפקדות?

שכירים – ברוב המקרים, העובד שעל שמו נפתחת הקרן יפקיד מדי חודש כ-2.5% מהשכר, והמעסיק שלו יפקיד עד 7.5% מהשכר – ניתן לבצע את ההפקדות לקרן ממלוא השכר, אך ברוב המקרים ההפקדה מבוצעת מתקרת שכר של 15,712 שקלים, תקרה שעד אליה הפקדות המעסיק אינן נחשבות כהכנסה בידי העובד ולכן העובד אינו משלם את שווי המס בגין ההטבה, בנוסף – עד תקרה זו יהיו הרווחים פטורים ממס רווח הון.
עצמאיים – ההפקדה כולה נעשית מן הסתם מההכנסות של העוסק המורשה, וזאת עד תקרת הפקדה שנתית של כ-22,500 שקל (אך רק כ-19,000 שקלים מהסכום השנתי פטורים ממס רווחי הון) נכון ל-2022.

איך נוצרת תשואה בקרן ההשתלמות?

איך נוצרת תשואה בקרן ההשתלמות?

אז הבנו איך הכסף מגיע לקרן. אבל מכשירי חיסכון ארוך טווח זקוקים למנגנון השקעה שמניב תשואה על הכסף, אחרת אין הבדל בינם לבין חשבון עו"ש. כמו בקופות גמל וקרנות פנסיה, תשואות קרנות השתלמות מגיעות מהכספים שמושקעים במכשירים שונים כגון: ניירות ערך ונכסים לא סחירים, והרווח מעליית ערכם.
בעת בחירת ופתיחת קרן ההשתלמות, תישאלו באיזה מסלול תרצו לבחור. המסלול מגדיר את אופי מדיניות ההשקעה של הכספים, ובאופן גס ניתן לחלק אותם בחלוקה הבאה: מסלולים מנייתיים שמגלמים סיכון גבוה יותר ולכן עשויים ליצור רווחים גדולים יותר (אך במקרה של הפסד, גם הוא יהיה גדול יותר); מסלולים שיקליים, המורכבים בעיקרם מפיקדונות שיקליים ומסלולי אג"ח – שני אלה נחשבים לבעלי סיכון נמוך יותר ובהתאם בעלי פוטנציאל רווח נמוך יותר.
כל זאת, עם ההסתייגות שתשואה היא דבר שאינו מובטח כמעט בשום מקרה, וגם אם קרן השתלמות אחת עשתה תשואה מעולה בעבר, אין זה אומר שהיא תמשיך לעשות זאת גם בעתיד.

מתי אפשר לפדות כספים מקרן ההשתלמות?

קרן השתלמות הופכת נזילה לאחר שש שנות וותק (משיכה של קה"ש בת פחות משש שנים תחויב במס בגובה 45% או השולי כגבוה מביניהם), לאחר שש שנות חיסכון ניתן לפדות את הקרן ללא תשלום מס הכנסה וללא תשלום מס רווחי הון על הרווחים שהצטברו. ואולם, מי שיתאזר בסבלנות וימשוך את הכסף רק בעת הגעה לגיל פרישה, יוכל להימנע ממס רווחי הון, וגם ליהנות מהתשואה שהצטברה בקרן במשך שנים – שמתנפחת בקצב הולך וגובר מדי שנה, הודות לאפקט הריבית דריבית.

 

 

אין לראות בנאמר תחליף לשיווק פיננסי ופנסיוני המותאם לצרכי הלקוח. השימוש במידע ובנתונים הינו על אחריות הבלעדית של המשתמש.

כתבות נוספות באותו נושא