שנה וברכותיה: תצפית פיננסית אל עבר השנה החדשה

תצפית פיננסית, שינויים ומגמות עיקריות בשוק ההון בארץ ובעולם, במעבר משנת תשפ"ג לשנה עברית חדשה תשפ"ד, כולל טיפים לתכנון פיננסי לשנה החדשה
אבי לוי | משנה למנכ"ל ומנהל קלי פרימיום

השנה העברית שמסתיימת בימים אלה תהיה זכורה כשנה של עליות ומורדות בכל הנוגע לכלכלה הלאומית, לעניינים פיננסיים אישיים של החוסכים בישראל ולשוקי ההון כאן ובעולם. ראינו את קצב האינפלציה מאט, את העלאות הריבית נעצרות ואת השווקים חוזרים להראות עליות, וזאת לאחר חודשים ארוכים של חשש כבד ממיתון מתמשך.

עם הגיענו לסוף שנת התשפ"ג, קשה לומר בנחרצות שענן המיתון וההאטה הכלכלית מאחורינו. לכבוד השנה החדשה שבאה עלינו לטובה, הנה כמה תובנות שאפשר לצאת איתן לדרך.

מסיימים שנה ירוקה: מגמות עיקריות בשוק ההון בשנה החולפת מול שנה שעברה

אם חשבנו עד לפני כמה חודשים שהעלאות הריבית בארה"ב נעצרו כליל וכעת לקראת 2024 יתחיל הבנק הפדרלי להוריד אותה – עכשיו יש בעניין סימני שאלה. בהערכה זהירה, כנראה שלא נראה עוד העלאות ריבית, אבל הפחתה של הריבית של הפד בטווח הקצר-בינוני נראית כרגע לא ריאלית. כרגע נראה שכל הלו"ז שהיה צפוי להורדת ריבית זז כמה חודשים קדימה לפחות.

מבחינת שוקי ההון בחו"ל, השנה העברית החולפת היתה חיובית ביותר. ב-12 החודשים האחרונים היו המגמות הבאות:

  • מדד S&P500 עלה ב- 13.97%.
  • מדד דאו ג'ונס עלה ב- 10.19%.
  • מדד הטכנולוגיה נאסד"ק קפץ בכמעט 27.4%.

מדובר בעליות שתיקנו כמעט את כל הירידות שחוו השווקים ב-2021-2022.

גם באירופה ראינו אפקט דומה, בעוצמות גבוהות יותר:

  • מדד ה-DAX 40 הגרמני קפץ ב-12 החודשים שהסתיימו ב-31.8.2023 בכ- 25.25%.
  • מדד השוק הצרפתי CAC40 עלה ב- 19.45%.
  • המדד היפני נייקי 225 רשם תשואה ל-12 חודשים של 16.12%.

ישראל: התיקון בדרך?

גם בישראל עצר בנק ישראל השנה (ביוני) את העלאות הריבית במשק, מה שהפסיק רצף חודשים היסטורי של העלאות ריבית. עם זאת, אנחנו אכן נמצאים עדיין בסביבה אינפלציונית (אינפלציה שנתית בפועל ב-2023 של 2.47% נכון לחודש יולי), ומכיוון שבנק ישראל נוטה לעקוב אחרי ההחלטות של עמיתו האמריקאי, גם כאן לא סביר שנראה הורדת ריבית בקרוב, וייתכן שאף תחול עלייה נוספת.

בשוק ההון הישראלי, המצב שונה מעט מחו"ל. בראש השנה הקודם היינו בשיאה של גאות בבורסה של ת"א, אך ב-12 החודשים שהסתיימו ב-31.8.2023 ראינו בעיקר ירידות:

  • מדד ת"א 35 ירד בכ- 8.34%.
  • מדד ת"א 125 ירד בשיעור דומה של 9.58%.
  • מדד ת"א טכנולוגיה היה תנודתי. ירד ועלה במהלך השנה וסיים אותה כמעט ללא שינוי משמעותי.

>>>מה עשו המדדים המובילים בישראל ובעולם ואיך זה משפיע על הכסף שלך? להרשמה לקבלת סקירה כלכלית חודשית למייל 

השפעת המצב הפוליטי על הכלכלה בישראל

בהסתכלות קדימה, בישראל מתרחשים אירועים פוליטיים שיכולים להשפיע על תיקי ההשקעות לכאן או לכאן. אנחנו תמיד מדברים על שיקולים גיאופוליטיים בבחירת תמהיל השקעות בחו"ל, וההיגיון הזה תקף גם בבחינת הכלכלה שלנו. הרפורמה בבתי המשפט, חוק הגיוס ועוד מהלכי חקיקה יכולים להשפיע (וכבר משפיעים) על ביצועי שוק ההון, על דירוג האשראי הלאומי ועוד. הדבר יכול להביא להמשך מגמת הוצאת הכסף מהארץ, להגברת חוסר האמון של השוק הכלכלי במדינת ישראל וכדומה.

הכלכלה בישראל נמצאת במצב חיובי, על אף ששוק ההון חווה ירידות. הצמיחה בקצב מספק (3% עלייה בתמ"ג ברבעון ה-2 של 2023)והאבטלה בשפל היסטורי. הפער בין מצב הכלכלה המשתפר לשוק ההון היורד, יכול להוות הזדמנות לבעלי תיקים וחסכונות, להיות שם כשהתיקון מתרחש והשוק בישראל מדביק את העליות בעולם.

טיפים לתכנון פיננסי לשנה החדשה

כמו תמיד, העצה הראשונית היא לא לבצע מהלכים פזיזים בפתח השנה העברית החדשה. במצב של שווקים משתנים, משיכה של כספים מהשוק או ניתוב מחדש יכול להתברר כטעות בטווח הארוך. לשם המחשה, מי שפעל לפי תחושות בטן בראש השנה שעבר, אולי משך כספים מתוך חשש ממיתון מתקרב, ולא נהנה מהעליות המשמעותיות שרשמו השווקים בעולם.

שם המשחק בניהול סיכונים היה ונשאר גיוון בתיקי ההשקעות – בין מניות לאג"ח, בין נכסים לטווח קצר או ארוך, בין נכסים בישראל ובחו"ל וכדומה.

כחלק מניהול אפקטיבי של תיקי השקעות, משקיעים שרוצים להפחית חשיפה לישראל ולהגדיל את החשיפה לחו"ל יכולים לעשות זאת בין היתר על ידי השקעה במדדים, או רכישה ישירה של מניות. אך גם מי שאינו מנהל תיק השקעות יכול להגדיל את החשיפה לחו"ל: חוסכים שרוצים להיחשף לשווקים הגואים בחו"ל יכולים לנתב את כספיהם לחו"ל – דרך מסלולי ההשקעה בקרנות ההשתלמות, בקופות הגמל וגם בפנסיה. כדאי מאוד לעשות זאת בליווי מקצועי ומתוך מחשבה מעמיקה.

שנה טובה!

שוקי ההון, הפיננסים, החסכונות הפנסיוניים – כולם מושפעים האחד מהשני ומושפעים מאירועים בפוליטיקה ובמערכת הכלכלית.

קבוצת קלי שמה לה למטרה לעמוד לצדם של החוסכים והמשקיעים אל מול כל שינוי – חיובי או פחות. גם השנה הצוות המקצועי שלנו משנס מותניים לקראת חודשים של ייעוץ, תמיכה, ליווי והשקעה – יחד ועבור הלקוחות היקרים שלנו.

אז אם גם אתם מחפשים לנהל את הכסף שלכם בצורה חכמה וטובה יותר, צרו קשר עם המומחים של קבוצת קלי.

 

 

אין לראות בנאמר תחליף לשיווק פיננסי ופנסיוני המותאם לצרכי הלקוח. השימוש במידע ובנתונים הינו על אחריות הבלעדית של המשתמש.

כתבות נוספות באותו נושא