סקירת שוק ההון חודש מאי 2023

 • המסחר החודש התנהל על רקע חידוש המגעים וניסיונות להגיע להסכמה בנושא הרפורמה המשפטית, פרסום הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של השנה, מבצע לחימה מהיר בעזה, ואישור תקציב הממשלה לשנים 2023 -2024.
 • חברת הדירוג הבינלאומית S&P הותירה את דירוג האשראי של ישראל על AA מינוס והשאירה את אופק הדירוג יציב על רקע הנתונים הכלכליים הטובים וההנחה שהרפורמה המשפטית תסתיים בפשרה.
 • בנק ישראל העלה את הריבית ב- 0.25% ל- 4.75%.
 • מדד המחירים לצרכן עלה ב- 0.8%, האינפלציה ב- 12 החודשים האחרונים ירדה ל- 5%.
 • הפד העלה את הריבית בארה"ב בפעם העשירית ברציפות ברבע אחוז ל-5.25%.
 • בארה"ב השווקים המשיכו להציג תשואה חיובית החודש למרות החשש מסוגיית תקרת החוב והתמחור הגבוה של המניות.

שוק ההון בישראל

אינפלציה האינפלציה בישראל הפתיעה כלפי מעלה כאשר מדד המחירים לצרכן עלה ב- 0.8% והאינפלציה ב- 12 החודשים האחרונים ירדה ל- 5.0%. ניתן לראות מעלייה בסעיפי הנופש בארץ ובחו"ל על רקע הפיחות בשקל אינפלציית הליבה גם היא הפתיעה ועלתה ב- 0.1% ל-4.7%.

ריבית – בנק ישראל העלה את הריבית ב -0.25% בפעם העשירית ברציפות לשיעור של 4.75% בחודש מאי. התחזקות שוק העבודה והירידה בשיעור האבטלה הובילו להעלאת הריבית של בנק ישראל. בבנק ישראל מציינים כי הם רואים סימנים לכך שהעלאות הריבית שכבר בוצעו נושאות פרי ומתחילים לאותת על סיום תהליך העלאות הריבית בקרוב.

תקציב המדינה תקציב המדינה לשנים 2024-2023 עבר בכנסת בשבוע האחרון של מאי ויעמוד על 484 מיליארד ש"ח השנה ו-514 מיליארד ש"ח ב-2024. ירידה של 4.2% בהכנסות המדינה מתחילת השנה לעומת התקופה המקבילה בשנת 2022. גם ההכנסות ממסים ירדו ב- 8% מתחילת השנה.

שוק העבודה- שוק העבודה עדיין חזק והצמיחה חיובית. ירידה קלה בשיעור האבטלה לחודש אפריל שעומד על 3.1% לעומת 3.3% בחודש אפריל.

שוק ההון-  מדד תל אביב 125 נותר כמעט ללא שינוי. מדד ת"א 35 ירד החודש בכ- 0.5% בהשפעת מניות הבנקים הכלולות במדד שסיימו את החודש בירידה של כ 3%. מדד ת"א 90 עלה בכ-2.9%. עליות שערים במדדי ת"א- טכנולוגיה ות"א טק-עילית שעלו החודש בכ- 6.4% כל אחד. לעומתו, מדד נפט וגז, שנסחר על רקע הירידה המתמשכת במחירי הנפט, ירד החודש בשיעור של כ-1.1%, מדד זה עדיין נמצא בפער משמעותי מול יתר המדדים, עם תשואה מצטברת בשיעור של כ-15.6% מתחילת השנה.

שוק האג"ח- בשוק איגרות החוב נרשמו במאי עליות שערים בכל המדדים המובילים, הן באגרות החוב הממשלתיות והן באגרות החוב הקונצרניות. מרווחי התשואות המשיכו להצטמצם בשוק האג"ח הקונצרני.

התשואה לפדיון של אג"ח ממשלתי שקלי ל- 10 שנים עלתה לכ- 3.9% בסוף מאי 2023 לעומת כ- 3.8% בסוף החודש הקודם.

שקל/דולר – הדולר התחזק מול השקל בשיעור של 2.03% בהמשך למגמת ההתחזקות שלו מתחילת השנה. בשוק המט"ח, הדולר עלה בחדות החודש מול סל המטבעות העולמי ב 2.6%.

שער הדולר נכון ל- 31.05.23 3.715

שוק ההון בעולם

בחודשים האחרונים השוק האירופאי תפקד טוב והניב תשואות עודפות. נכון לסוף מאי התמונה התהפכה, כאשר מדד ה S&P 500 מוטה הטכנולוגיה עקף בביצועיו את מדדי המניות המובילים באירופה. שוק המניות בסין גם הוא ממשיך להציג ביצועי חסר על רקע התגברות המתיחות הפוליטית בינה לבין ארה"ב, על אף מדיניות מוניטארית מרחיבה ואינפלציה אפסית.

מניות-  ביצועי שווקי המניות המובילים בעולם היו מעורבים. בסיכום חודש מאי, בלט מעל כולם מדד הנאסד"ק עם עלייה של כ- 6%. מדד MSCI נותר כמעט ללא שינוי. מדד ה-500 S&P עלה בצורה מתונה בחודש מאי של כרבע אחוז, בעוד שמדד הדאו-ג'ונס רשם ירידה בשיעור של כ-3.5%. מדד ה- Eurostoxx 600האירופאי ירד 2.5% החודש על רקע נתוני אינפלציה. מדד השווקים המתעוררים ירד החודש ב 1.9%.

שוק ההון בארצות הברית

אינפלציה- בנתוני האינפלציה האחרונים רואים התמתנות מסוימת באינפלציה בארה"ב ביחס לחודשים הקודמים. האינפלציה ממשיכה לרדת ועומדת על 4.9% לסוף חודש מאי. קצב הליבה ירד מעט לרמה של 5.5%.

ריבית- הפד העלה את הריבית בארה"ב בפעם העשירית ברציפות ברבע אחוז ל-5.25%. מדובר בשיעור הריבית הגבוה ביותר במשק האמריקאי מאז אוגוסט 2007.

שוק האג"ח- תשואות האג"ח הממשלתיות הארוכות בארה"ב עלו.

תשואה לפדיון של אג"ח ממשלת ארה"ב ל- 10 שנים עלתה לכ-3.7% בסוף מאי 2023 לעומת תשואה של 3.5% בסוף חודש אפריל.

שוק העבודה-  שוק התעסוקה האמריקאי ממשיך לייצר משרות חדשות בקצב גבוה מהציפיות, כאשר הוסיף בחודש מאי מעל ל- 300 אלף משרות חדשות, יותר מכפול מהתחזיות המוקדמות. ענפי שירותים מקצועיים ובריאות בלטו בגיוסים. שיעור האבטלה ירד ל 3.4%.

מחיר חבית נפט עלה ב- 2%. לעומת זאת, מחירי הסחורות המובילים ירדו במהלך חודש אפריל.

שוק ההון באירופה

ריבית- הבנק המרכזי באירופה (ECB) העלה את הריבית בפעם השביעית ברציפות ברבע אחוז ל-3.25%.

אינפלציה- מגמת ההאטה בקצב האינפלציה בגוש האירו הולכת ומתחזקת. מדד המחירים המתואם לחודש מאי עמד על 6.1% בחישוב שנתי, שיעור האינפלציה הנמוך ביותר מאז שפרצה המלחמה באוקראינה בפברואר 2022.

ירידה באינפלציית הליבה בגוש האירו 5.6% לעומת 5.7%  במרץ 2023.

שוק העבודה- שיעור האבטלה בגוש האירו ירד לרמה של 6.5% מ 6.6%, שפל של כל הזמנים.

שוק העבודה האירופי פחות הדוק מזה האמריקאי. גורמי האנרגיה והמזון הם שאחראים לזינוק במדד המחירים לצרכן.

נתונים עדכניים ופרסומים חשובים:

 • ארה"ב – מדד המחירים לצרכן 13/06/23
 • ארה"ב – החלטת ריבית 13/06/23
 • ארה"ב- מדד המחירים ליצרן 14/06/23
 • ישראל- מדד המחירים לצרכן 15/06/23
 • גוש היורו – מדד המחירים לצרכן 16/06/23
סקירת שוק ההון לחודש מאי
סקירת שוק ההון לחודש מאי
מסמך זה הוכן על ידי קבוצת קלי סוכנות לביטוח ושיווק השקעות בע"מ והינו רכושה הבלעדי. אין לעשות שימוש בנתוני מסמך זה שלא באישורה. יודגש כי האמור במסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות אישי, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ואדם ואינו מהווה המלצה למדיניות השקעות. המסתמך על הנתונים במסמך זה ללא קבלת יעוץ השקעות על פי דין, עושה כן על אחריותו בלבד, קבוצת וקלי סוכנות לביטוח ושיווק השקעות בע"מ לא תשא באחריות כלשהי. אין בנתונים הנ"ל כדי להוות הבטחת תשואה שתושג בעתיד, ואף לא הבטחה ו/או התחייבות כי זהו התשואה שהושגה בעבר. ט.ל.ח

 

כתבות נוספות באותו נושא