דירוג אשראי של מדינות – הגורמים, ההשלכות והמצב בישראל

דירוגי אשראי של מדינות, ניתנים על ידי סוכנויות מיוחדות ומספקים למשקיעים ולמלווים תובנות לגבי הסבירות שאותה מדינה לא תעמוד בהתחייבויות החוב שלה. דירוג אשראי גבוה מצביע על סיכון נמוך לחדלות פירעון, מה שהופך מדינה לאטרקטיבית יותר עבור משקיעים – בעיקר דרך המטבע שלה ודרך איגרות החוב הממשלתיות. במילים פשוטות – דירוג אשראי גבוה אומר שיש סיכוי גבוה לקבל את הכסף בחזרה על איגרות החוב, בתוספת ריבית.

3 סוכנויות מרכזיות הקובעות דירוגי אשראי של מדינות

דירוגי אשראי של מדינות נעים בין AAA (חזק במיוחד) ל-D (כשל חוב, חדלות פירעון), כאשר אלו נקבעות ע"י שלוש סוכנויות דירוג האשראי הגדולות, והן:

  1. Moody's
  2. Standard & Poor's (S&P)
  3. Fitch Ratings

סוכנויות אלו מנתחות את הנתונים הכלכליים והפיננסיים של המדינות, לרבות יחס החוב-תוצר שלהן, היציבות הפיסקלית, היציבות הפוליטית וצפי הצמיחה הכלכלית. הן גם לוקחות בחשבון גורמים חיצוניים כמו יציבות מטבעות ותזרימי סחר בינלאומיים.

גורמים המשפיעים על דירוג האשראי של מדינה

דירוג האשראי של מדינה דינמי ויכול להשתנות לאורך זמן ככל שהתנאים הכלכליים והפיננסיים של מדינה מתפתחים. הגורמים העיקריים המשפיעים על דירוג האשראי כוללים:
• יחס חוב-תוצר (ככל שהוא גבוה יותר, הוא משקף גיוס חוב מופרז של מדינה).
• יציבות פיסקלית (תקצוב נבון וגירעון תקציבי נמוך תורמים לשמירה על דירוג אשראי חזק).
• יציבות פוליטית (מערכת פוליטית וגיאופוליטית יציבה מושכת השקעות זרות ומעידה על כלכלה איתנה).
• סיכויי צמיחה (תחזית צמיחה אופטימית מעידה על יכולת לסילוק חובות).

מה ניתן לעשות כדי לשפר דירוגי אשראי של מדינות?

בכדי לשפר דירוגי אשראי של מדינות, כל מדינה יכולה לנקוט בצעדים יזומים כדי לשפר את כושר החזר החוב שלהן ולמשוך השקעות נוספות וזאת על ידי מספר דרכים מרכזיות:

  • הקפדה על מדיניות פיסקלית המפחיתה את החוב והגירעונות.
  • יצירת תמריצים לצמיחה כלכלית באמצעות מדיניות.
  • טיפוח יציבות פוליטית

>>האם חלו שינויים בדירוג האשראי של ישראל? כיצד זה משפיע על שוק ההון? הירשמו לקבלת סקירה כלכלית חודשית למייל 

מצב דירוג האשראי של ישראל – נכון לסוף 2023

"תחזית דירוג האשראי של ישראל ירדה לשלילית" (ווינט, 24.10.23)

"אחרי פיץ': גם מודיס הציבה את דירוג האשראי של ישראל תחת מעקב הורדה" (ישראל היום, 19.10.23)

מה הכותרות האלה אומרות בעצם? עוד לפני פרוץ המלחמה, דירוג האשראי של ישראל עמד למבחן לא פשוט, עם מצב פיסקלי מאתגר וחוסר יציבות פוליטי. מיד עם תחילת מבצע חרבות ברזל, שלוש חברות דירוג האשראי הודיעו על הפחתת אופק דירוג האשראי של מדינת ישראל לשלילי.

לצערנו, ישראל נמצאת כיום במצב שאינו נחשב יציב מבחינה פוליטית , וזאת בנוסף להגדלת החוב הלאומי בשל המלחמה. לכן סוכנויות הדירוג עוקבות באופן צמוד אחר ההתפתחויות. לשמחתנו, ישראל נחשבת לכלכלה מתקדמת, ובנק ישראל נחשב למנהל מדיניות פיסקלית אחראית.

>>>מהם הטרנדים הפיננסים לשנת 2024 ומה חוזים המומחים?

נכון לסוף שנת 2023:

  • בסוכנות S&P, דירוג האשראי של ישראל הוא בדרגת AA – ועם תחזית שלילית.
  • בסוכנות פיץ', הדירוג הוא +A עם תחזית שלילית ותחת מעקב להורדה.
  • בסוכנות מודי'ס, הדירוג הוא A1, עם תחזית שלילית ותחת מעקב להורדה.

דירוגים אלה של מדינת ישראל נופלים תחת הדרגה הבינונית העליונה, מה שמצביע על סיכון מתון לחדלות פירעון, על מעמד פיננסי חזק אך גם על אתגרים כלכליים.
דירוגים מתחת לכך, למשל BBB+, מצביעים על סיכון גבוה יותר, ולמדינות עם דירוגים אלה עשויות להיות חולשות כלכליות או משברים פוליטיים.

דירוג האשראי ממלא תפקיד מכריע במערכת הפיננסית העולמית, ומשפיע על יכולתה של מדינה ללוות ולהשקיע. אין להקל ראש במהלכים של סוכנויות הדירוג.
אפילו אם הדירוג נשאר על כנו, לווים ומשקיעים זרים מקשיבים היטב לרחשי הסוכנויות וכוללים את האבחנות שלהן בתהליך ההחלטה היכן להשקיע.

עם זאת, ויחד עם כל הכותרות המדאיגות לעתים, חשוב לזכור שישראל נהנית ממעמד של כלכלה מפותחת, יציבה ובעלת שלטון יציב. לא בכדי כלל הדירוגים של האשראי עדיין נמצאים בקצה העליון של הסקאלה.
לישראל יש עדיין מעמד של יעד אטרקטיבי להשקעות, והחוב של הממשלה הישראלית נחשב חוב איכותי במסחר.

 

 

אין לראות בנאמר תחליף לשיווק פיננסי ופנסיוני המותאם לצרכי הלקוח. השימוש במידע ובנתונים הינו על אחריות הבלעדית של המשתמש.

כתבות נוספות באותו נושא