חיפוש
אודותינו רגעים חשובים בחיים
!קלי איתך

תכנון פנסיה לעצמאים

פצצת הפנסיה היא לא רק נחלת מעמד הביניים – גם בעלי הכנסות גבוהות, כגון רואי חשבון, עורכי דין ורופאים אינם חוסכים מספיק לפנסיה ועלולים לספוג ירידה כואבת ברמת החיים לעת זקנה –החדשות הטובות הן שיש עדיין מה לעשות כדי שגם עצמאים בעלי הכנסות גבוהות יוכלו לפרוש לפנסיה בשקט

העיתונות הכלכלית מרבה לעסוק בשנים האחרונות ב"פצצת הפנסיה" – העובדה שחלק גדול מהציבור הישראלי עלול לסבול מעוני בזקנתו, מאחר שאינו חוסך לפנסיה סכומים מספיקים. אולם, בניגוד למה שמקובל לחשוב, אין מדובר רק בבעיה של העשירונים התחתונים במשק, או של מעמד הביניים. התופעה קיימת בהיקפים רחבים מאוד גם בקרב בעלי הכנסות גבוהות - כגון בעלי משרדי ראיית חשבון, עורכי דין עצמאיים, רופאי שיניים, רופאים במערכת הבריאות הציבורית שחלק גדול מהכנסתם הוא ממרפאה פרטית ועוד. עצמאים אלה, שלרובם הבנה פיננסית טובה, וחלק מהם אף אמונים במסגרת עבודתם על זיהוי סיכונים ומניעתם – הם לא פעם המחשה מצערת לפתגם "הסנדלר הולך יחף". רובם מעדיפים להשקיע את הכנסתם הפנויה בהשקעות פיננסיות לטווח קצר או בנדל"ן, ולא דואגים לחיסכון לעת זקנה. במקרה הטוב, הם מחזיקים בחיסכון פנסיוני המבטיח קצבה של אלפי שקלים בודדים, סכום נמוך בהרבה מהכנסותיהם בפועל.

אולי מדובר בשאננות. מדובר באנשים שנמצאים בשיא הקריירה וקשה להם לדמיין מצב שבו יום אחד, קרנם המקצועית תדעך. הם אינם לוקחים בחשבון כי עליהם להכין את עצמם ליום שבו יפסיקו להיות עובדים פעילים או שהעסק לא יכניס כבעבר.

סיבה נוספת לחסר שנוצר בחיסכון הפנסיוני שלהם היא משיכת שכר נמוך (או הימנעות ממשיכת שכר בכלל), תוך העדפה למשיכת דיבידנד מהחברה, שהמס שמשולם בגינו נמוך יותר. התוצאה היא שההפרשה לפנסיה נגזרת מתוך שכר נמוך שאינו משקף את ההכנסה האמיתית, הגבוהה בהרבה. בכך, הם מפסידים חלק גדול מהפטורים ממס שמגיעים להם בגין הפקדות לפנסיה ולקרנות השתלמות.

אם גם אתם נמנים עם אוכלוסיה זו, יש מה לעשות. תוכלו לצמצם את הפער בין פנסיית המטרה (הפנסיה שאליה אתם רוצים להגיע) לפנסיה שצפויה לכם בהתאם לחיסכון שצברתם עד היום:

  • החליטו מהי ההכנסה הרצויה לאחר הפרישה. לרוב, אנשים רוצים לשמור לאחר הפרישה על הכנסה דומה להכנסתם כיום.
  • הבינו מה הפער בין ההכנסה הרצויה לאחר הפרישה להכנסה שאתם צפויים לקבל, בהתאם לחיסכון שצברתם עד היום – לשם כך יש לשקלל את ההכנסות הצפויות לאחר הפרישה מכל מקורות ההכנסה, כגון הכנסות מהשכרת דירה, הכנסות בן/בת הזוג, פנסיה צפויה, חסכונות, ירושות צפויות ועוד. מסכום זה יש להפחית את ההוצאות הצפויות לאחר הפרישה (או עד הפרישה), כגון סיוע לילדים במימון שכר לימוד ו/או דירה. את התוצאה המתקבלת השוו להכנסה הרצויה שהגדרתם קודם, ותקבלו מושג די טוב על הפער הקיים בין הרצוי למצוי.
  •  נצלו את מלוא הטבות המס על ההפקדות הפנסיוניות. לאחר שהבנתם מה הפער, אפשר להתחיל לבחון אפשרויות לצמצומו. ראשית, בדקו את מבנה ההפקדות הפנסיוניות וודאו שאתם מנצלים את כל הטבות המס הניתנות בעת ההפקדה. אם אתם מפקידים כיום לפנסיה סכומים נמוכים, או לא מפקידים על כל מרכיבי השכר, אתם לא מנצלים את מלוא הטבות המס המגיעות להם על הפקדות לפנסיה. מדובר בהפסד של מאות שקלים בחודש ויותר. עצמאי המפריש לפנסיה זכאי הן לניכוי במס והן לזיכוי במס עד אחוז מסוים, בהתאם לסעיפים 45 ו-47 לפקודת מס הכנסה. למשל, עצמאי אשר הכנסתו השנתית הינה 150,000 שקל יכול להגיע לרווח שנתי במס של 8,730 שקל. לדוגמא עצמאי המפקיד לפנסיה ולהשתלמות כולל הפקדה לאובדן כושר עבודה יכול להגיע לרווח שנתי במס של כ-8,500 ₪ על ידי ניצול מלוא הטבות המס. שכיר בעל שליטה בתכנון נכון יכול להגיע אף ליותר.  
  • ודאו שהכסף נכנס לתוכניות איכותיות המותאמות לכם - מבחינת דמי ניהול, אחוז ההפקדה לחסכון, עלויות ביטוח, הבטחת מקדם קצבה, תשואות, מסלולי השקעה, ועוד.
  • משכו מהחברה את השכר שיאפשר למקסם את הטבת המס - לשכירים בעלי שליטה בחברה, מומלץ לבדוק מה השכר שנכון למשוך על מנת לקבל את הטבת המס המקסימאלית. שכירים בעלי שליטה נוטים למשוך את רוב ההכנסה בדרך של דיבידנד, כדי לשלם מס נמוך יותר (שכן המס על דיבידנד נמוך מהמס על שכר), אבל שוכחים לשקלל את הפסד הטבות המס על ההפקדות לפנסיה ולהשתלמות. יחד עם אנשי מקצוע אפשר לחשב מהו השכר המיטבי שעליהם למשוך על מנת למקסם את החיסכון במס, תוך הסתכלות גם על הטווח הארוך ולא רק על הטווח הקצר, בכך להגדיל את ההכנסה הצפויה לאחר הפרישה.
  • ארגנו את החסכונות לטווח קצר ובינוני והפנו אותם למוצרי השקעה שיש בהם את מקסימום הטבות המס ואפשרויות לקבלת קצבה.
  • "צבעו" חסכונות לטווח קצר ובינוני כחיסכון שמיועד לפרישה ולא לצריכה שוטפת. הכוונה למשל לקרנות השתלמות וחסכונות פרטיים .
  • בדקו האם תיקון 190 חל עליכם. תיקון 190 לפקודת מס הכנסה מאפשר בעת הפרישה לקבל פנסיה מתוך הכספים בחברה, בתנאים מסוימים, כך שלחברה זו הוצאה מוכרת ולבעלים זה הכנסה נוספת.
  • צמצמו הסיכון להוצאות לא צפויות או אובדן הכנסה בעתיד. בחנו את הביטוחים הקיימים והוסיפו, שדרגו או בטלו ביטוחים מיותרים. כך, תצמצמו את הסיכון לאובדן הכנסה משמעותי בעתיד, כתוצאה למשל מאירוע בריאותי. למשל, בביטוח אובדן כושר עבודה, המהווה חלק מהביטוח הפנסיוני, חשוב לבטח את מלוא ההכנסה ולא רק את השכר המבוטח, ולקבל אישור על כך מחברת הביטוח. מי שלא דואג לכך, חברת הביטוח ככל הנראה לא תכיר במלוא ההכנסה שלו במקרה שיצטרך לממש את הביטוח, אלא רק בהכנסה משכר.

לקבלת הצעת מחיר אנא השאירו פרטים:
לקבלת פרטים
ללא התחייבות
מעודכנים בכל
השינויים הפנסיוניים?
רשמו אותי לקבלת עדכונים במייל
:כדאי לקרוא גם על
ביטוח חיים
קופות גמל
קרנות השתלמות
ליווי מקצועי ואישי
לפני פרישה
יש כמה דברים חשובים שאתם חייבים לדעת התקשרו עכשיו
טלפון
6367111
03
תכנון פרישה
קרנות פנסיה ותיקות
גירושים וחלוקת חיסכון