סקירת שוק ההון לחודש יולי 2023

סקירת שוק ההון בישראל

 • העברת הרפורמה המשפטית הפכה לתרחיש מאקרו כלכלי המרכזי בחודש האחרון.
 • למתיחות הפוליטית המתמשכת בארץ, עלולה להיות השפעה על אופק דירוג האשראי של ישראל .
 • מיד לאחר העברת הרפורמה, השווקים הגיבו בירידות חדות וזאת לאחר שמתחילת החודש עוד הייתה אופטימיות מסוימת להסכם פשרה. חשוב לציין כי מהר מאד חזרו השווקים לטריטוריה חיובית, ולכן חודש יולי הסתכם בעליות שערים מהגבוהות בעולם במדדי המניות המובילים.
 • בדומה למגמה הכלל עולמית , מדד המחירים לצרכן הפתיע לטובה כאשר נותר ללא שינוי. סעיפי המזון והדיור הפתיעו כלפי מטה.
 • מדד מחירי הדירות רשם בחודש יוני ירידה של 0.3% .
 • לאחר רצף של 10 העלאות ריבית, הוועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה להותיר את הריבית ללא שינוי – על רמה של 4.75%.

אינפלציה – קצב האינפלציה ב- 12 החודשים האחרונים ירד מ- 4.6% ל- 4.2%. הירידה בשיעור האינפלציה הינה כתוצאה מהעלאות הריבית. האינפלציה בארבעת הרבעונים הקרובים צפויה לרדת ל-3.0% ובשנת 2024 תרד לכ-2.4%. מדד המחירים לצרכן נותר החודש ללא שינוי.

ריבית –  בנק ישראל לקח "פסק זמן" והותיר את הריבית בהודעתו האחרונה ברמה של 4.75%, לראשונה מאז תחילת העלאת הריבית באפריל 2022. השוק מגלם ריבית של 4.75% בפברואר 2024,  הורדת ריבית ל- 4.50% באפריל 2024  וסיכוי להורדה נוספת במאי 2024.

שוק העבודה שוק העבודה נותר חזק, אך נמשכים סימני התמתנות; שיעור האבטלה נותר יציב ברמתו הנמוכה, במקביל לירידה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה.

מניות המדדים העיקריים בשוק המניות בישראל בחודש יולי סיימו בעליות שערים. בשלושת השבועות הראשונים של יולי הייתה עלייה חדה בשוק המניות בהובלת החברות הגדולות, ממדד ת"א 35. על אף העברת אישור החקיקה, הציגו מדדי המניות בישראל תשואות חודשיות  חיוביות . מדד תל אביב 125 עלה בכ- 6%. מדד ת"א 35 עלה החודש בכ- 7%. מדד נפט וגז ממשיך להוביל בעלייה של כ- 30% מתחילת שנה, בעקבות זינוק במחיר הנפט.

שוק אגרות החוב שוק אגרות החוב הממשלתי והקונצרני כמעט ולא הושפע מהאירועים הפוליטיים, עליות של כ – 1% נרשמו באגרות החוב בשל הפתעה במדד המחירים שהתפרסם באמצע החודש.

התשואה לפדיון של אג"ח ממשלתי שקלי ל- 10 שנים נותרה כמעט ללא שינוי  ועומדת על  3.8% נכון לסוף יולי.  הסיכון מהתקדמות בחקיקה המשפטית והורדה באופק הדירוג מקטין את האטרקטיביות באגרות החוב בטווחים הארוכים.

שקל /דולר- במרבית חודש יולי השקל התחזק אל מול הדולר.

בעקבות עלייה בשווקי המניות, השקל יוסף אל מול הדולר במחצית הראשונה של החודש. המגמה נעצרה ואף התהפכה בסוף החודש עם העברת החקיקה. בסיכום החודש, השקל נותר כמעט ללא שינוי אל מול הדולר אך נחלש בכ – 1%  אל מול האירו  ובכ – 2%  אל מול הפאונד.

שער הדולר ב- 31/07/23 3.693 ₪

סקירת שוק ההון בעולם

 • בפעם השנייה בהיסטוריה של ארה"ב , דירוג האשראי המושלם שלה הורד ע"י סוכנות הדירוג פיץ' מ AAA לAA פלוס.
 • חברת הדירוג הסבירה כי במהלך השנים הקרובות צפויה "הידרדרות פיסקאלית" ונטל החוב הכלכלי יגדל.  ירידת הדירוג קרתה לאחר שבסוף מאי השנה העבירה חברת הדירוג את אופק דירוג החוב של ארה"ב מיציב לשלילי.
 • הפד העלה את הריבית לרמה של 5.50%.
 • חודש יולי הסתיים בעליות שערים בשווקי המניות בעולם.
 • קצב הצמיחה בארה"ב ממשיך להפתיע ועולה בניגוד לתחזיות.
 • שיעורי אבטלה נמוכים, אינפלציה מבוקרת וצמיחה מתמשכת של התמ"ג מאותתים על כלכלה חזקה וחסונה לפי נתוני משרד המסחר, התוצר המקומי הגולמי ברבעון השני עלה בשיעור שנתי של 2.4% לעומת צפי של 8%.
 • בבריטניה, אינפלציית הליבה עלתה יותר מהצפוי ובעקבות כך הריבית עלתה גם כן יותר מהצפוי לרמה של 5% .

סקירת שוק ההון בארצות הברית

אינפלציה נתוני האינפלציה ממשיכים להפתיע לטובה. קצב האינפלציה בארה"ב ב- 12 החודשים האחרונים הסתכם ב- 3%. הירידה הייתה גדולה מהצפי.

אינפלציית השירותים נותרה ברמה גבוהה יחסית ומקטינה את ההסתברות להורדת ריבית הפד בתקופה הקרובה.

מדד המחירים לצרכן של ארה"ב עלה בחודש יוני  ב- 0.2% לעומת 0.1% בחודש מאי .

מגמת ההאטה בקצב האינפלציה ואינפלציית הליבה (בניכוי מחירי הסחורות והאנרגיה) גורמת להפחתת הלחץ על הבנקים המרכזיים להעלות את הריבית.

ריבית הפד החליט לעלות את הריבית בהודעתו האחרונה לרמה של 5.5%. החוזים העתידיים על ריבית הפד מגלמים הסתברות נמוכה לתרחיש של העלאה נוספת עד סוף השנה.

שוק העבודה שיעור האבטלה ירד במתינות ל 3.6%, אך עדיין נותר מתחת ל- 4% מאז ינואר 2022. שוק העבודה חזק בארה"ב ממשיך להגביר את ציפיות האינפלציה כלפי מעלה. עלייה במשרות הפנויות יחד עם שיעור אבטלה נמוך מוביל לעלייה בשכר.

שוק המניות מדדי המניות המובילים בעולם המשיכו במגמה החיובית. בסיכום יולי מדד MSCI העולמי , מדד הדאו ג'ונס ומדד  ה-S&P 500  עלו בשיעור של כ- 3%.

מתחילת השנה עלה המדד ה 500 P&S בכ- 20%. סקטור הטכנולוגיה (מדד הנאסד"ק) בלט מעל כל המדדים האחרים בעלייה חדה של כ – 40% בשל תוצאות עסקיות טובות.

שוק האג"ח תשואות אגרות החוב הקונצרניות סיימו את חודש יולי בעליות שערים רוחביות.

התשואה לפדיון של אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עלתה לכ-4.0% לקראת סוף יולי, לעומת כ-3.8% בסוף החודש הקודם.

בסיכום חודש יולי הנפט טיפס חזרה ומחירו מעל 75 דולר לחבית.

שוק ההון באירופה

הצמיחה באירופה חלשה, אך לא נחלשת. האינפלציה יורדת בצורה איטית.

אינפלציה האינפלציה באירופה ממשיכה לרדת ועומדת על 5.3% בחודש יולי לעומת 5.5% בחודש יוני.

אינפלציית הליבה (ללא מזון ואנרגיה) בגוש האירו, רשמה עלייה בסוף חודש יולי ל- 5.5% לעומת 5.4% בחודש יוני.

ריבית הבנק המרכזי באירופה (ECB)  העלה את הריבית על היורו ב-0.25% לשיעור של 4.25%.

 מניות מדד ה – Eurostoxx 600 האירופאי עלה בחודש יולי בכ- 0.4%. מדד דאקס הגרמני טיפס בכ- 2%

 שוק העבודה שיעור האבטלה בגוש האירו ירד ל- 6.4%.

 

פרסומים לחודש הקרוב:

 • ארה"ב- מדד המחירים לצרכן 10/08/23
 • ארה"ב- מדד המחירים ליצרן 11/08/23
 • ישראל- מדד המחירים לצרכן 15/08/23
 • גוש היורו- מדד המחירים לצרכן 18/08/23
 • ישראל- החלטת הריבית 04/09/23
 • ארה"ב- החלטת ריבית 20/09/23

ביצועי המניות ואגרות החוב בישראל ובעולם לסוף חודש יולי

מסמך זה הוכן על ידי קבוצת קלי סוכנות לביטוח ושיווק השקעות בע"מ והינו רכושה הבלעדי. אין לעשות שימוש בנתוני מסמך זה שלא באישורה. יודגש כי האמור במסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות אישי, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ואדם ואינו מהווה המלצה למדיניות השקעות. המסתמך על הנתונים במסמך זה ללא קבלת יעוץ השקעות על פי דין, עושה כן על אחריותו בלבד, קבוצת קלי סוכנות לביטוח ושיווק השקעות בע"מ לא תשא באחריות כלשהי. אין בנתונים הנ"ל כדי להוות הבטחת תשואה שתושג בעתיד, ואף לא הבטחה ו/או התחייבות כי זוהי התשואה שהושגה בעבר. ט.ל.ח

כתבות נוספות באותו נושא